Alaska’daki dev maden ocağı projesinin izni, ABD Ordu Mühendisleri Birliği tarafından iptal edildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ordu Mühendisleri Birliği, Alaska’daki çevresel faktörler nedeniyle maden çıkarmanın “kamu yararına olmadığını” belirterek eyalette başlatılması planlanan altın ve bakır madeni projesine izin vermediklerini açıkladı.

ABD Ordu Mühendisleri Birliği, çarşamba günü (25 Kasım), Alaska’da başlatılması planlanan maden projesi iznini iptal ettiğini duyurdu. Dünyanın en büyük bakır ve altın yataklarından biri olan bölge, maden çıkarmaya elverişli olmaması ve kamu yararı bulunmadığı gerekçesiyle uzun süredir tartışma konusuydu. Görevden ocak ayında ayrılmaya hazırlanan ABD Başkanı Donald Trump’ın oğlu Donald Trump Jr. da bölgede maden çıkarılmasına karşı olduğunu söylemişti.

Maden projesiyle ilgili ilk plan, Federal Temiz Su Yasası uyarınca izni onaylama veya reddetme yetkisine sahip olan ABD Ordu Mühendisler Birliği tarafından temmuz ayında onaylanmıştı. Ancak birkaç hafta sonra birlik, Pebble Limited Partnership (PLP) şirketinin madenden kaynaklanan çevresel hasarı telafi etme planının yetersiz olduğunu belirterek yeni bir plan talebinde bulunmuştu. Şirket tarafından birliğe geen hafta yeni bir plan sunuldu. Madencilik sektörü ve birçok devlet yetkilisi projeyi, getireceği ekonomik kazançlar sebebiyle destekledi. Ancak Alaska’nın Cumhuriyetçi Senatörü Lisa Murkowski, projenin çevreye duyarlılığını kanıtladığı zaman başlanabileceğini söyledi.

Projeyi en çok eleştirenlerden biri olan Demokrat Vaşington Senatörü Maria Cantwell, verilen iptal kararına ilişkin, “Bir iznin reddedilmesi, Bristol Körfezi’nin maden tehdidine karşı güvende olduğu anlamına gelmez” dedi.

ABD Alaska Bölge Komutanı Albay Damon Delarosa, Anchorage’dan yaklaşık 200 mil uzaklıkta uzak bir tundra bölgesinde yapılması planlanan projenin “kamu yararına aykırı” olacağını çünkü Federal Su Yasası uyarınca bölgenin, “Temiz su ile uyumlu olmadığını” söyledi.

Alaska’nın Anchorage bölgesinde yaşayan halkın önemli gelir kaynağını somon balığı üretimi oluşturuyor. Bu sebeple yerli halk, yılda on milyonlarca ton kayanın kazılması ve madenlerin işlenmesi için kurulacak ocakların, balıkçılık endüstrisinin temeli olan somon balıklarının üreme alanlarına ve Bristol Körfezi’ndeki balık ticaretine zarar vereceğini söylüyordu.

Trout Unlimited’in (TU) başkanı Chris Wood, “Maden projesi izninin reddedilmesi sağduyu için bir zaferdir. Bristol Körfezi endüstriyel anlamda madencilik için yanlış bir yer” dedi.

Yıllardır projeye karşı mücadele eden Bristol Körfezi Birleşik Kabileleri (UTBB) Müdür Yardımcısı Lindsay Layland, projeye izin verilmemekle birlikte projeden tamamen vazgeçilmediğini ve gelecekte madenin çıkarma tehdidinin devam ettiğini söyledi.

Maden projesinin sahibi Pebble Limited Partnership’in (PLP) geçici CEO’su John Shively ise yaptığı açıklamada, şirketin “kararın temyiz edilmesi de dahil olmak üzere proje için sonraki adımları düzenlemeye odaklanacağını” söyledi.

Derleyen: Meryem Zelal Direkci

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus