Eski Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva hakkındaki tüm suçlamalar düştü: 2022’de Bolsonaro’nun karşısına çıkabilir

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İki ayrı yolsuzluk davası sebebiyle 25 yıla yakın hapis cezası alan eski Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, hakkındaki tüm suçlamalardan beraat etti. Böylece 2003-2010 yılları arasında devlet başkanlığı yapan eski İşçi Partisi liderinin 2022 yılında yapılacak genel seçimlere katılmasının önünde engel kalmadı.

Brezilya’da 2003-2010 yılları arasında ülkeyi yöneten ve hakkında açılan iki ayrı yolsuzluk davası sebebiyle 25 yıla yakın hapis cezası alan eski devlet başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, pazartesi günü (8 Mart) hakkındaki tüm suçlamalardan beraat etti. Brezilya Yüksek Mahkeme Yargıcı Edson Fachin, mahkemenin Lula hakkında verilen hükümleri iptal etme kararı aldığını duyurdu. Lula, hapiste 580 gün geçirdikten sonra 2019 yılının kasım ayında tahliye edilmişti.

Böylece 75 yaşındaki eski devlet başkanının 2022 yılında yapılacak seçimlere katılmasının önünde engel kalmadı. Ancak savcılığın Lula hakkındaki beraat kararını temyize taşıyabileceği belirtiliyor.

Lula, Nisan 2020’de The Guardian gazetesine verdiği demeçte, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun koronavirüs salgınıyla mücadelede sınıfta kaldığını belirterek sağcı lideri, ülkeyi “mezbahaya çevirmekle” suçlamıştı. 2022 seçimlerinde aday olmayı düşünüp düşünmediği yönündeki soruları cevapsız bırakan Lula, buna karşın “2022 yılından sonra Brezilya’yı solun yöneteceği konusunda emin olabilirsiniz” diye konuşmuştu.

Latin Amerika’da solun sembol isimlerinden biri olarak gösterilen ve aynı zamanda eski bir sendika başkanı olan Lula, Brezilya tarihinin en büyük yolsuzluk operasyonu “Araba Yıkama Operasyonu (Car Wash Operation) kapsamında rüşvet ve yolsuzlukla suçlanmıştı. 2017 yılında, bir inşaat şirketinden “rüşvet aldığı” gerekçesiyle suçlu bulunarak 12 yıl hapis cezası alan Lula, 2018 yılında da başka bir mahkeme tarafından “yolsuzlukla” suçlanmış ve hakkında 13 yıla yakın bir hapis cezası daha verilmişti.

Hakkındaki tüm rüşvet ve yolsuzluk suçlamalarını reddeden ve bu suçlamaların, 2018 yılında yapılan ve mevcut Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsanoro’nun kazandığı seçimlere katılmasını engellemek amacıyla ortaya atıldığını savunan Lula, hapiste 580 gün geçirdikten sonra 2019 yılının kasım ayında tahliye edilmişti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus