Burkina Faso’da kaçırılan iki İspanyol gazeteci ve bir İrlanda vatandaşının cesetlerine ulaşıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Afrika kıtasının batısında yer alan Burkina Faso’da, bir doğal parkın yakınlarında kaçırılan iki İspanyol gazeteci ve bir İrlanda vatandaşının öldürüldüğü açıklandı. İspanyol gazetecilerin yasadışı avlanma ile ilgili belgesel çekimleri için ülkeye geldikleri belirtilirken hayatını kaybeden İrlanda vatandaşının da yasadışı avlanmaya karşı çalışmalar yürüten bir grubun lideri olduğu aktarıldı.

Batı Afrika ülkesi Burkina Faso’nun doğusundaki Pama Doğal Parkı’nda 40 kişilik bir İspanyol grup ile seyahat eden iki İspanyol gazeteciden ve İrlandalı bir güvenlik görevlisinden 26 Nisan’dan bu yana haber alınamıyordu. İspanya ve İrlanda hükümetleri dün (27 Nisan), kaçırılan iki İspanyol gazetecinin ve bir İrlandalı vatandaşın cesetlerinin bulunduğunu açıkladı. 

İspanya Dışişleri Bakanı Gonzalez Laya, bölgede bulunan dört cesetten ikisinin İspanyol gazetecilere ait olduğunu doğrularken hayatını kaybeden gazetecilerin, bölgede yasa dışı avlanma ile ilgili belgesel çeken David Beriain ve kameraman Roberto Fraile olduğu belirtildi.

Laya, Burkina Faso için “Burası tehlikeli bir bölge çünkü terörist gruplar, kaçak avcılar, çeteler için olağan bir operasyon alanı” diye konuştu.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Maalesef bu, olabilecek en kötü senaryo. Öldürülen gazetecilerin yakınları ve arkadaşları için baş sağlığı diliyorum. Onlar gibi çatışma bölgelerinde cesurca gazetecilik yapan meslektaşlarını takdir ediyorum” dedi.  

İrlanda medyası da bölgede bulunan cesetlerden birinin yasadışı avlanmaya karşı faaliyet gösteren bir grubun lideri olan İrlandalı Rory Young’a ait olduğunu duyurdu. Grup daha sonra yaptığı açıklamada, Young’un ölümünü doğruladı ve kendisini “ilham verici bir lider” olarak nitelendirdi.

Burkina Faso hükümet yetkililerinin ölümleri doğruladığı fakat saldırının faillerinin kimliklerinin belirsizliğini koruduğu belirtildi.  

Derleyen: Senem Görür

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus