Nobel Fizik Ödülü’nü, lazer fiziğindeki çığır açan icatları ile üç biliminsanı kazandı

Nobel Fizik Ödülü’ne, ABD’den Arthur Ashkin, Fransa’dan Gerard Mourou ve Kanada’dan Donna Strickland layık görüldü. İcatlarıyla lazer fiziğinde çığır açan üç biliminsanı 9 milyon kronluk para ödülünü paylaşacak. Donna Strickland Nobel Fizik Ödülü’ne aday gösterilen üçüncü, ödülü kazanan ilk kadın oldu.

İki ayrı çalışma arasında paylaştırılan ödül, Dr. Ashkin’in biyolojik sistemleri incelemek için kullanılan ve optik cımbız olarak tanımlanan bir lazer tekniği için verildi. Dr. Mourou ve Strickland’e ödül kazandıran çalışma ise “yüksek yoğunluklu ve çok kısa lazer darbeleri” üretmenin yolunu geliştirmeleri oldu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar