Google’da yaşanan cinsel taciz vakaları nedeniyle çalışanlar, dünya çapında iş bırakma eylemi yapıyor

Yüzlerce Google çalışanı, şirketin cinsel taciz vakaları karşısında takındığı tutumu protesto etmek için bugün dünya genelinde iş bırakma eylemi yapıyor. Protestolar ilk olarak Tokyo’da saat 11.00’da başladı, diğer şehirlere de yayılmaya devam ediyor. Dünyanın dört bir yanındaki çalışanlar, masalarına “Bugün masamda değilim, çünkü diğer arkadaşlarımla birlikte cinsel taciz, suistimal, şeffaflık eksikliği ve herkese uygun olmayan işyeri kültürünü protesto etmek için iş bırakma eylemi yapıyorum” yazılı notlar bırakıyor.

https://twitter.com/GoogleWalkout/status/1057846811585662976

Protesto, The New York Times’da yer alan bir haberin hemen ardından geldi. Google’ın görevini kötüye kullanan ve cinsel tacizde bulunan yöneticilere yaklaşımının eleştirildiği haberde, 2014 yılında işten ayrılan ve Android mobil işletim sisteminin “yaratıcısı” olarak bilinen Andy Rubin’in hakkında çıkan cinsel taciz iddialarına rağmen şirketten ayrılırken 90 milyon dolar tazminat alması anlatılıyor. Habere göre Google’ın genel müdürü Larry Page, bu ayrılığı “Andy, Android ile milyarlarca mutlu kullanıcı yarattı ve gerçekten olağanüstü bir başarıya imza attı. Her şeyin gönlünce olmasını diliyorum” sözleriyle duyurmuştu. Ancak işten ayrılma sebebinin cinsel taciz iddiaları olduğundan bahsetmemişti.

Protestocular, şirket yöneticilerine gönderdikleri bildiride Google’dan cinsel taciz, ayrımcılık ve ücret eşitsizliği ile mücadelede şeffaflık ve bu gibi durumlarda daha fazla çalışanın yetkilendirilmesini talep ediyor. Bildiride ayrıca, “Google, çeşitliliği ve çoğulcu katılımı savunan bir dil kullanıyor, ancak sistematik ırkçılığı, ücrette eşitsizliği ve cinsel tacizi ortadan kaldırmak için harekete geçmiyor. Yeter! PR çalışmaları bunların önüne geçemez. Bizim şeffaflığa, hesap verilebilirliğe ve yapısal değişimlere ihtiyacımız var” ifadeleri yer alıyor. Protestocular bu taleplerin yanı sıra, olası bir cinsel taciz ve saldırı durumunda mağdurun dava açma hakkından feragat etmesini gerektiren “özel hakemlik” uygulamasına da son verilmesini istiyor.

Küresel işgücünün yüzde 31’i, yönetici kadrosunun ise yüzde 26’sı kadınlardan oluşan Google, daha önce kadın ve erkek çalışanlar arasında ücret eşitsizliği gerekçesiyle Çalışma Bakanlığı tarafından dava edilmişti.

https://twitter.com/GoogleWalkout/status/1057961406908301313

New York Times’da yer alan başka bir analize göre ise bugünkü protesto, Silikon Vadisi’ndeki aktivizmin yükselişiyle birlikte ortaya çıkan bir sonuç. Teknoloji çalışanları arasında yayılan bu aktivizmin en belirgin yaşandığı yer ise Google. Çalışanlar, bu yıl şirketin Pentagon ile işbirliği içinde yürüttüğü yapay zekâ çalışmalarını, buluşların savaş için kullanılmaması gerektiğini söyleyerek protesto etmişti. Şirket, bu protestolara daha fazla kayıtsız kalamayıp Pentagon ile sözleşmesini yenilememe kararı almıştı. Çalışanlar ayrıca, Google CEO’su Sundar Pichai’nin Çin’de kullanılacak ve sonuçların bir kısmını sansürleyecek özel bir arama motoru geliştirmeyi kabul etmesine tepki göstermiş ve sonunda Google, bu anlaşmasından da vazgeçmek zorunda kalmıştı.

 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar