UNESCO reggae müziğini manevi kültürel hazineler listesine aldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

BBC’de yer alan habere göre, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO, reggae müziğinin uluslararası kültürel hazineler listesine alınıp korunması ve tanıtılmasına karar verdi.

1960’larda Toots and the Maytals, Peter Tosh ve Bob Marley gibi şarkıcılar sayesinde popüler olan reggae, “manevi kültürel hazineler” listesine alındı. UNESCO reggae müziğinin “zihinsel, sosyopolitik, hissi ve ruhani” olduğunu açıkladı. UNESCO yetkilileri karar açıklanırken reggae’nin “adaletsizlik, direniş, aşk ve insanlık üzerine uluslararası söyleme katkısı da bulunduğunu” belirtti.

Jamaika Kültür Bakanı Olivia Grange da kararı sevinçle karşılarken “Reggae özbeöz Jamaikalı. Bizim yarattığımız ve dünyanın tüm köşelerine nüfuz etmiş bir müzik” dedi.

Jamaika bu yılın başlarında reggae müziğinin listeye alınması için başvuru yapmıştı. 2008’de oluşturulan liste, manevi etkinlikleri yaşatan kişi, grup ve topluluklara saygı gösterilmesini sağlamayı, insanları bilinçlendirmeyi ve bu etkinlikleri ulusal-uluslararası düzeyde teşvik etmeyi amaçlıyor.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus