Devlet Bahçeli: “Metin Akpınar, Halk TV’ye çıkarak özür dilemeli”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gazetecilerle buluştu ve soruları yanıtladı. Bahçeli, Hulusi Akar-Özgür Özel polemiğinden yerel seçimlere, Suriye’deki gelişmelerden Metin Akpınar’ın gözaltına alınmasına kadar birçok konuda açıklama yaptı.

Bahçeli ilk olarak ABD’nin Suriye’den çekilmesine dair “ABD’nin ortaya koymuş olduğu ve çok kişinin beklemediği bir anda Suriye’den askerlerini çekmesi hem Türkiye’de hem de ABD’de yankı bulmuştur. Gerçek sebeplerin tam ne olduğunu bilmek mümkün değildir. Bunu ülkeyi yöneten değerli şahsiyetlerin açıklaması lazım. Arkasında ne var bilmiyoruz ama tahmin etmemek de mümkün değil, arkasında ne olacağını bilecek bilgi ve birikime sahibiz” dedi.

Bahçeli toplantıda şunları söyledi:

“Operasyona desteğimizi sürdüreceğiz”

“Türk milleti Fırat’ın doğusuna yapılacak operasyonu beklemektedir. Biz de MHP olarak operasyona tam desteği sürüdüreceğiz.” 

“Esad ile diyalog kurulmasından yana değilim”

“Ben düşünce olarak, Esad rejimi ile herhangi bir şart altında Türkiye’nin diyalog kurmasından yana değilim. Türkiye’nin yapmış olduğu bu mücadeleyi sonunda gelip Esad’ın iradesine teslim etmek Türkiye için ayıp ve kayıp olur. Suriye’deki demokratikleşme sürecini tamamlayıp, orayı Esad rejiminden kurtarmak gerekiyor. Türkiye Batı ve Doğu’yu şekillendirecek bir politika yürütüyor. Türkiye’nin tezlerinin anlatılması önemli bir gelişmedir. Türkiye yakaladığı etkin inisiyatifini kaybetmemelidir.” 

“Kazanan Hulusi Akar olmuştur”

Bahçeli konuşmasının önemli bir bölümünü ise Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel arasındaki polemiğe ayırdı:

“Bu olay Türkiye’yi çok üzmüştür. CHP’nin grup başkanvekili olan şahsiyetin o çirkin üslubu, aşağılayıcı tavırları ne CHP’ye ne de Türkiye’ye bir fayda sağlar. Bundan en büyük zararı da o şahıs görür. Bu söyleyeceğimi nasıl yorumlarsınız bilemiyorum ama 16 Ağustos 2015’te Sayın Hulusi Akar Genelkurmay Başkanı olmuştur. MHP olarak 3 yılda bir görev değişikliği sebebiyle bir tebrik ziyaretine gider ve başarılar dileriz. 

Ancak 2 Ekim 2015’te Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar Paşa’yı ziyaret etim, orada diğer Genelkurmay başkanlarında olmayan yapmadığım bir olayı gerçekleştirdim. O da Sayın Hulusi Akar Paşa’ya Kuran-ı Kerim, Türk bayrağı ve altın kaplama bir silah hediye ettim. Bu niye Hulusi Akar’a verildi. Geleceği okuma demeyeceğim ama bu anlamlı hediyeyi verme ihtiyacı hissettim. Burada Kuran, bayrak ve silah hediyenin unsurları. O günden sonraki gelişmeleri dikkate alınca bunu verdiğime çok memnuniyet duyuyorum.

Hulusi Akar Paşa, Kuran’a, bayrağa ve silaha sahip çıkmıştır. Eğer kendisine yöneltilen baskıyı yerine getirseydi bugün burada olmazdık. CHP, siyaseten söylüyorum, çekidüzen vermelerinde fayda var. TBMM’de o hırçın, ne dediğini tekrarlayamayacak kadar cahilce konuşmalar CHP’ye bir şey kazandırmaz. Kazanan Hulusi Akar Paşa olmuştur. Kutluyorum kendisini.”

“Jestler reste dönüşmezse, Adana, Mersin ve Manisa’da bizim adayımızla seçime girilecek”

Bahçeli, 31 Mart yerel seçimlerine dair de şu açıklamalarda bulundu: Cumhur İttifakı önemli ve hayırlı bir ittifaktır. Yenikapı ruhunun devamı ve Türkiye’yi siyaseten şekillendirecek bir adımdır. Arkadaşlarımız görüşmelerini devam ettiriyor, sonuca gelinmiş durumdadır. Cumhur İttifakı 51 ilde kendi adaylarıyla seçimlere katılacaklardır. Belediye Meclis üyeliklerinde, il genel meclis üyeliklerinde kendi adaylarıyla yarışacaklardır. 30 büyükşehirde ise şu an için bir prensip anlaşması sağlanmıştır. Bu büyükşehirlerin ilçelerinde çalışmalar devam etmektedir. Sayın Cumhurbaşkanı ile yapmış olduğumuz son görüşmede daha önceden İstanbul adayını göstermeyeceğimi ifade etmiştim 3 büyükşehirde aday göstermeyeceğimizi söyledim. Cumhur İttifakı yüzde 52’nin altına düşmemeli. O zaman Türkiye’de demokratikleşme, normalleşme ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde istikrar ve kalıcı olması yönünde bir adım atmış oluruz.

30 büyükşehirin içerisinde MHP, Adana, Mersin ve Manisa’da geçmişte olduğu gibi büyükşehir adayını ortaya koyuyor. AK Parti’nin de buna ılımlı yaklaştığını düşünüyorum. Jestler konuşuluyor, jestler reste dönüşmezse bu 3 büyükşehirin adayı bizde olacaktır.” 

TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olup olmayacağına ilişkin bir soru üzerine Bahçeli, “‘Şimdiden ‘Meclis Başkanı kim olacak?’ tartışması Binali Yıldırım’ın Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığını gölgeler. İstanbul’daki yarışta birtakım sorunlara yol açar. Merdiven gibi, basamak basamak olmalı” dedi.

“Metin Akpınar özür dilemeli”

Bahçeli, Metin Akpınar’ın gözaltına alınmasıyla ilgili soruya ise şu karşılığı verdi: “O da bizi çok üzdü. Halk TV’nin programlarını ben yakından takip ediyorum, Sayın Uğur Dündar beyin programını yakinen takip ediyorum. ‘Eleştiri yapma hakkımız var’ diyorlar, ben de bir eleştiri yapma hakkımı kullanayım. Fakat Halk TV’de davet edilen konuşmacılar, oradaki espriler, aşağılayıcı tabirler, halktan aldıkları destekler, alkışlar; bütün bunlara bakarsınız Halk Arenası o kadar sulandırmıştır. Kim halkı ne kadar güldürürse, o kadar alkışlanır olmuştur. Alkışlarla kim nereye doğru sürükleniyor, alkışlar oy getirir mi, bunu tartışmakta fayda var. Öte yandan oradaki konuşmalar çok hoş bir şey değildi.

Sana zaten yazık olmuş Metin Akpınar. Şu tabloyu, Mussolini’nin ayaklarından asıldığı fotoğrafı 21. yüzyılda, 2023 yılında 1945’i örnek göstererek eleştiri yapmak. Bu eleştiri değildir. Metin Akpınar gibi bir sanatçının bu duruma düşmesi kötü bir örnek teşkil etmiştir. Hem demokrasiye hem de kendisine yazık etmiştir. Böyle bir örnek olmaz. 

Metin Akpınar beyin Halk TV’ye çıkıp beş dakikalık bir konuşma yapmasını istiyorum. Ben yanlış bir örnek verdim, bu örnek yanlıştır. Bu benim gafletimdir, cehaletimdir demesi lazımdır. Milletimden özür diliyorum demesini istiyorum. Bu örneklerle Türkiye’yi bir yere vardıramazsınız.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus