Paradise Papers haberine 30 bin TL tazminat cezası

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Gazeteci Pelin Ünker, Cumhuriyet Vakfı Eski Genel Başkanı Orhan Erinç ve Cumhuriyet gazetesini vakıf adına yayınlayan Yenigün A.Ş., Paradise Papers yazı dizisi nedeniyle 30 bin TL manevi tazminat ödeme cezasına çarptırıldı.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun (ICIJ) üyesi olan Pelin Ünker, Alman Süddeutsche Zeitung gazetesi tarafından elde edilen “Paradise Papers” belgelerini dünya çapında diğer medya kurumları ile eş zamanlı olarak 6 Kasım 2017’de Cumhuriyet gazetesinde yayınladı. Yazı dizisinin ardından internet sitesi linklerine erişim engellendi, habere konu Binali Yıldırım ve Berat Albayrak’ın şikayetiyle soruşturma başlatıldı ve tazminat davaları açıldı.

Binali Yıldırım’ın şikayeti sonucu açılan davada İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Ünker’i 8 Ocak’ta 1 yıl 1 ay 15 gün hapis ve 8 bin 660 TL para cezasına çarptırdı.

Hâkim kararın kesinleşmesini beklemedi

Yıldırım ve çocuklarının şikayetiyle açılan tazminat davası ise, İstanbul Anadolu 24. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülüyordu. Mahkeme, önceki duruşmalarda ceza davası henüz sürdüğü için davanın sonucunun kesinleşmesinin beklenmesine karar vermişti. Ancak, Hâkim Uzay Balcı Yıldız, davanın sonucunun kesinleşmesini beklemeden bugün davayı karara bağladı. Hâkim Yıldız, haberin yayımlanmasının hukuka aykırı olduğunu belirterek, Binali Yıldırım ile çocukları Erkam ve Bülent Yıldırım için toplamda 30 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti. 

Ünker’in yazı dizisine konu Paradise Papers belgeleri, dünyanın dört bir yanında çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya koyuyordu. Bu kişiler arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak da vardı. Vergiden kaçınmak için Malta’da kurulan off-shore şirketler, Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde açılmıştı.

Ünker, Albayrak kardeşlerin şikayetiyle de yargılanıyor. Söz konusu davanın bir sonraki duruşması 28 Mart’ta İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılacak. Paradise Papers ile ilgili tüm dünyada haberler yayınlandı. Yalnızca Pelin Ünker’e dava açıldı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus