Edebiyatçı ve hekim Ayşegül Tözeren üç gün gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldı, ancak Türkiye’den çıkışı yasaklandı

Annesiyle birlikte kaldığı evine düzenlenen polis baskınıyla, hakkında ihbar olduğu gerekçe gösterilerek, üç gün önce gözaltına alınan edebiyatçı ve hekim Ayşegül Tözeren serbest bırakıldı. Hâkimlik, Tözeren’in Türkiye’den çıkışını yasakladı.

Tözeren, 20 Ağustos gecesi, annesiyle birlikte kaldığı evine kar maskeli ve silahlı polislerin düzenlediği baskınla gözaltına alındı. Baskına gerekçe olarak “ihbar var” denildi. Gözaltında geçirdiği ilk gün avukatlarıyla görüşmesi engellenen Tözeren’in avukatlarının dosyadan da bilgi alması kısıtlandı.


Suçlama: Yoksul ailelere yardım ve el ele tutuşarak açıklama yapmak

Tözeren’in Emniyet ifadesi dün alındı. Tözeren ve avukatları suçlamadan ancak o zaman haberdar oldu. Avukat Erdal Doğan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada suçlamaları duyurdu:

Tözeren, ifade verdikten sonra bugün (23 Ağustos) Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Emekli tarih öğretmeni olan annesi Hülya Tözeren, arkadaşları, yakınları, akademisyenler, doktorlar, gazeteciler ve yazarlar da adliyeye gelmişti. Dayanışma için orada bulunanlar öğle saatlerine kadar adliyenin yedinci katındaki Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nun önünde bekledi.

Saat 13.00 civarı avukatları savcının Tözeren’i adli kontrol hükümlerinin uygulanması için hâkimliğe sevk ettiğini duyurdu. Haber, sevinç çığlığıyla karşılandı. İstanbul 4. Sulh Ceza Hâkimliği, suçlamanın “silahlı terör örgütüne üye olma” suçu olduğunu belirtti ve Tözeren’in yurtdışına çıkışını yasakladı.

Ayşegül Tözeren kimdir?

İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitiren Ayşegül Tözeren aynı zamanda yazar, eleştirmen, edebiyatçı, insan hakları aktivisti. “Edebiyatta Eleştirinin Özeleştirisi” ve Sibel Öz ile birlikte yazdığı “Korkma Kimse Yok” isimli iki kitabı bulunan Tözeren, Evrensel gazetesinde ve edebiyat dergilerinde yazılar yazıyor. Tözeren son olarak, yapay zekânın edebiyatla ilişkisi üzerine çalışıyordu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar