Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Avcılar mitinginden izlenimler

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hakkari ve Şırnak’tan sonra İstanbul’daydı. Küçükçekmece, Beylikdüzü ve Avcılar’da miting düzenleyen Erdoğan, Avcılar’daki konuşmasında “beka” demedi, ezan protestosu iddiasına değinmedi. İşte Canan Coşkun’un izlenimleri.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ve Avcılar Adayı İbrahim Ulusoy ile birlikte mitinge katıldı. Harem-selamlık yapılan mitingde AKP Genel Başkan yardımcılarından Fatma Betül Sayan Kaya’nın hedefinde 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü vardı. Kaya, yürüyüşte ezanın ıslıklarla protesto edildiğini, bu kişilerin de HDP’li olduğunu iddia etti.

Miting ilçe merkezinde, Namık Kemal Caddesi’ndeki İSPARK Meydanı’nda yapıldı. Caddenin girişi polis bariyerleriyle kapatılmıştı. Caddeye çıkan ara sokakların başında da özel harekât polisleri vardı. Miting alanına girerken polisler, didik didik arama yapıyordu.

Alana girdikten sonra kadınlar sahnenin soluna, erkekler ise sağına alındı. Mitinge birlikte gelen erkek ve kadınlar, yan yana olabilmek için alanın iki yanında aralarında bariyerlerden oluşturulmuş bir koridorun sağ ve solunda duruyordu. Bu koridorun içinde de sağlık görevlileri, polisler ve Cumhurbaşkanlığı görevlileri bekliyordu. Meydana bakan binaların çatılarında da keskin nişancı polisler vardı. Etrafta kuş uçurtulmuyordu.

Kadınlar meydanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı beklerken selfi çekildi.

Alana belediye başkan adayları ve Erdoğan’ın fotoğrafları asılmıştı. CHP’li bir belediye olan Avcılar’ın merkezinde bir tane bile CHP pankartı olmaması dikkat çekiciydi. Yalnızca bir ara sokağın sonlarından, CHP’nin belediye başkan adayı Turan Hançerli’nin pankartı görünüyordu.

Miting başlamadan fırtına çıktı ve yağmur başladı. Su alan pankartlar ağırlaştığı için yere indirildi. Kötü hava sebebiyle miting alanı da fazla dolu değildi. Sunucu, bu yüzden sık sık mitinge gelenlerin sahnenin önüne yaklaşmasını istedi.

Meydanı dolduran kalabalık.

Miting, AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak’ın konuşmasıyla başladı. Şenocak konuşmasının büyük bir kısmını CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’na ayırdı. İmamoğlu’nun “herkesin oyuna talip olma” söylemini samimiyetsiz bulduğunu söyledi. Bu sırada miting alanındaki seçmenlerden yuhalama sesleri yükseldi. Şenocak’tan sonra da Avcılar Belediye Başkan Adayı İbrahim Ulusoy söz aldı ve seçmenlerden oy istedi.

Ulusoy’un ardından AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sosyal Politikalar Başkanı Fatma Betül Sayan Kaya sahneye çağrıldı. Kaya, mikrofonu aldıktan sonra “8 Mart Kadınlar Günü’nde HDP’nin önünde gittiği bir grup ezanımızı ıslıklarla protesto etti. Kardeşlerim bu ülkede bayrağımıza, ezanımıza, kanlarımızla canlarımızla sahip çıktık” dedi. Kaya, sözlerine devam ediyordu ki sahnenin arkasında üzerinde Erdoğan ve Binali Yıldırım’ın fotoğraflarının bulunduğu, “İstanbul Bizim için Bir Aşk Hikayesi” yazan panel, kuvvetli rüzgara dayanamadı ve sahnenin arkasına doğru düştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması için hazırlık yapılırken.

Kaya’dan sonra Binali Yıldırım sahneye geldi. Yıldırım da seçim vaatlerinden bahsetti. Alandakilerden oy isterken “31 Mart’ta oyunu bozacak mıyız?” diye bağırıyordu.

Sahneye son olarak Erdoğan çıktı. Erdoğan’ın sahneye çıkmasıyla alanda bekleyenler de hareketlendi. Erdoğan da konuşmasında Avcılar ile ilgili vaatlerinden bahsetti, ama neredeyse her konuşmasında vurguladığı beka sorununa değinmedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus