Kadın Koalisyonu’ndan Feray Salman: “31 Mart seçimlerindeki kadın aday sayısı, erkek egemen sistemin değişmemesinde siyasi partilerin rolünü açıklıyor”

Kadın Koalisyonu, 31 Mart Yerel Seçimlerinde kadın adayların siyasi partilere, belediyelere, illere göre dağılımını derledi. Verilere göre toplam 8263 adaydan sadece 652’si kadın.

Artvin ve Osmaniye’de hiç kadın aday yok

652 kadın adayın illere göre dağılımına bakıldığında Artvin ve Osmaniye’nin ne il ne de ilçe belediyelerinde hiç kadın aday yok. 51 il merkez belediyesinin 26’sında, 403 ilçe belediyesinin 4’ünde yine kadın aday bulunmuyor.

Raporla ilgili konuştuğumuz Kadın Koalisyonu’ndan Feray Salman siyasi partilerin “kota” uygulamasının geçici ve aslında sorunu ötelemek için kolaylaştırıcı bir araç olduğunu söyledi. Salman, “Kadın örgütlerinin bir önceki yerel seçimlerden bugüne toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda bu kadar baskı yaptığı bir dönemde, siyasetin tam tersi yönde gösterdiği direnç oldukça düşündürücü” dedi.

Röportajın tamamı için:

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar