Hollanda’daki tramvay saldırısının Türkiye doğumlu zanlısı gözaltına alındı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Hollanda’nın Utrecht kentinde tramvayda yolculara ateş açan ve üç kişinin ölümüne beş kişinin de yaralanmasına yol açan zanlı yakalandı. 37 yaşındaki Türkiye doğumlu Gökmen Tanış gözaltına alındı.

Hollanda’nın Utrecht kentindeki saldırıyla ilgili olarak aranan Türkiye doğumlu Gökmen Tanış’ın polis tarafından yayınlanan güvenlik kamerası kayıtlarındaki görüntüsü.

Saldırı yerel saatle sabah 10.45’te, tramvay 24 Ekim Meydanı’nda ilerlerken düzenlenmişti. Hollanda polisi yolculara ateş açtıktan sonra, bir Renault Clio gasp ederek kaçan zanlının fotoğraflarını yayınlamış ve kimliğini Türkiye doğumlu Gökmen Tanış olarak duyurmuştu.

Tramvay saldırısının zanlısı Tanış’ın gözaltına alınma görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı.

Saatler süren arama operasyonu sonunda Tanış’ın Oudenoord’da, daha önce gasp ettiği otomobilin bulunduğu yere 1 kilometre uzakta yakalandığı bildirildi.

Hollanda polisi daha önce “terör saldırısı” ihtimalini dışlamadıklarını duyurmuştu. Nitekim Tanış gözaltına alındıktan sonra savcılıktan yapılan açıklamada “Görgü tanıklarının ifadeleri ve toplanan kanıtlar çerçevesinde terör saldırısı ihtimali üzerinde duruyoruz” denildi.

“Türk toplumuna pek karışmazdı, münzevi bir tipti”

BBC Türkçe’ye konuşan ve Utrecht’te yaşayan Türk bir iş insanı, Gökmen Tanış’ın 2 Temmuz 1981 Yozgat doğumlu olduğunu, daha önce Çeçenistan’a gidip savaştığını söyledi. Türk iş insanı Tanış için, “Birkaç sene önce IŞİD’le bağlantısı nedeniyle tutuklanıp bırakıldı. Türk toplumuna pek karışmazdı, münzevi bir tipti” dedi.


Zanlı Gökmen Tanış.

Silahlı saldırı sonrası kentte en üst düzeye çıkarılan terör tehdidi seviyesi bir kademe düşürüldü. Yakalama operasyonu süresince ara verilen toplu taşıma hizmetlerine de yeniden başlandı.

Güvenlik güçleri saldırının düzenlendiği tramvayı inceliyor.

Türk Dışişleri’nden kınama

Öte yandan saldırı, Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından da kınandı. Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada; Utrecht kentinde yapılan saldırıdan üzüntü duyulduğu belirtilirken, “Bu menfur saldırı neticesinde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Bu saldırı karşısında Hollanda halkı ve hükümeti ile dayanışmamız tamdır” denildi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus