Mahkeme, 12 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar ile suçlanan imamı tahliye etti

Mersin’in Tarsus ilçesinde yaşayan E.S.’nin, Kuran kursu hocalığı yapan imam Mehmet Doğan’ın cinsel istismarına uğradığı iddia edildi. Mahkeme, Doğan’ı delillerin toplandığı gerekçesiyle tahliye etti. E.S.’nin ailesi, kızlarının üç kez intihar teşebbüsünde bulunduğunu ve okula gitmekten çekindiğini söyledi.

E.S.’nin, 2015’in yaz aylarında Kuran kursuna gittiği caminin imamı ve müezzini Mehmet Doğan’ın cinsel istismarına uğradığı öne sürüldü. Çığlık atan ancak sesini kimseye duyuramayan E.S., olayın şokuyla kendini kaybetti. Kendine geldiğinde otoban kenarında yatıyordu. E.S., Doğan tarafından tehdit edildiği için olayı kimseye anlatmadı. E.S., yatılı okulda okurken uyku ve uyum problemleri yaşamaya başladı. Rehber öğretmeninin fark etmesi sonucu olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Olaya ilişkin savcılık iddianamesine göre, Doğan, E.S.’yi temizlik malzemesi getirmesi için caminin deposuna yolladı. Doğan, E.S.’nin peşinden giderek önce cinsel içerikli sözler söyledi, ardından da E.S.’yi istismar etti. İddianamede, E.S.’nin anlatımının adli muayene raporuyla uyumlu olduğu anlatıldı. Doğan’ın cinsel istismar, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarından toplamda 61,5 yıla kadar hapsi istendi. İddianame, Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Tahliye gerekçesi: “Deliller toplandı”

Mehmet Doğan, 22 Şubat 2018’de tutuklandı. Davanın 2 Ekim 2018’deki ikinci duruşmasında savcı, Doğan’ın atılı suçu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesi bulunduğunu belirterek, tutukluluk halinin devamı yönünde karar verilmesini talep etti. Ancak mahkeme, Doğan’ın tutuklulukta geçirdiği süre ve delillerin toplanmış olması gibi gerekçelerle tahliye kararı verdi. 

Aramızda bir sapık dolanıyor”

Doğan’ın tahliyesinden sonra duruşmada konuşan E.S., şunları söyledi:

“Halen ağır psikolojik sorunlar yaşıyorum. Geceleri anne ve babam başımda bekliyor. Yaşıtlarım şu anda okulunda sınava girerken ben adliye salonlarında adalet arıyorum. Eğer adaletin tecelli etmesi için benim ölmem gerekiyorsa, bana biri açıkça söylesin. Adaletin tecelli etmesi için canımı bile vermeye hazırım. Annem ve babam hayatımdan korkar oldu. Arkadaşlarım endişeleniyor. Bir aydır telefonlara cevap veremiyorum. Korkudan evden çıkamıyorum. Aramızda bir sapık dolaşıyor. Ailemden birisi ya da diğer çocuklar için sapık her zaman sapıktır. Hapsedilmesi lazım. Hiçbir çocuk, hiçbir canlı bunu hak etmiyor.”

Üç kere intihara kalkıştı”

E.S.’nin anne ve babası, kızlarını okula zorla gönderdiğini söyleyerek, “Çocuğumla psikologlarda geziyoruz. Üç defa intihara kalkıştı. Sabaha kadar başında bekliyoruz. ‘Yapma, git’ diye bağırıyor. Acaba kendine zarar verecek mi endişesi taşıyoruz. ‘Korkuyorum’ diyerek birlikte uyumak istiyor. İntihar etmesinden korkuyoruz” dedi.

Savcılık, 20 Mart’ta dosyanın esasına ilişkin mütalaasını sundu. Mütalaada Doğan’ın cezalandırılması talep edildi. Bir sonraki duruşma 29 Mart’ta yapılacak. Bu duruşmada hükmün açıklanması bekleniyor.

Hâkimi reddedeceğiz”

E.S.’nin avukatı Semra Kabasakal, Mehmet Doğan’ın avukatı Ramazan Çırak’ın AKP’nin eski Adana-Çukurova İlçe Başkanı olduğunu, duruşmalara yalnızca bir kere geldiğini, Doğan’ın o duruşma tahliye edildiğini söyledi. Avukat Kabasakal, Doğan ve Çırak’ın o duruşmadan sonra bir daha salona gelmediğini belirtti. Geçmiş duruşmalarda mahkeme başkanının “Sanığın beraat etmesi de suçsuz olduğu anlamına gelmez. Üst mahkemeye gidersiniz” dediğini söyleyen avukat Kabasakal, bu sözleri nedeniyle hâkimi reddedeceklerini kaydetti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar