Demirtaş: Davutoğlu bizi cezaevine gönderen başbakan olarak tarihe geçti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Kasım 2016’dan bu yana cezaevinde olan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın davasına Sincan Cezaevi’nde devam edildi. Demirtaş, savunmasında eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ağır eleştiriler yöneltti. Demirtaş, “Davutoğlu bizi milletvekili kimliği ile cezaevine gönderen başbakan olarak tarihe geçmiştir” dedi.

Davutoğlu’nun yayınladığı manifestoya da değinen Demirtaş, “Ama şimdi aradan geçen zaman zarfında bazı gerçekleri görmeye başlamış olmalı ki kendisi artık özeleştiri mi, itiraf mı başka bir siyasi niyeti mi var bilemem, fakat yargının ne hale geldiğini beyan etmek zorunda kalıyor. Öyle bir iki yazı yazmakla da bu vebalin altından çıkamaz” diye konuştu.

“Terör örgütü kurma-yönetme, örgüt propagandası, suç ve suçluyu övme” suçlamalarıyla karşı karşıya olan Demirtaş, duruşmaya SEGBİS ile katıldı. Demirtaş savunmasında dokunulmazlıkların kaldırılmasına neden olan fezlekeler için “siyasi komplo” dedi ve “Savunma yapmamın nedeni adalet umudu ve beklentisi değil, adalet mücadelesidir” diye konuştu.

Hakkında 30’dan fazla dava açılan Demirtaş’ın 142 yıl hapsi isteniyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ise, Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiğine karar vermişti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus