Gazeteci Cansu Pişkin’e 10 ay hapis cezası verildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Gazeteci Cansu Pişkin’e Evrensel gazetesinde yayımlanan “Boğaziçililere Özel Savcı” başlıklı haberi nedeniyle “kamu görevlisini terör örgütlerine hedef gösterdiği” gerekçesiyle 10 hapis cezası verildi. Hükmün açıklanması geri bırakıldı. Pişkin, beş yıl içinde bir suç işlemezse hüküm ortadan kaldırılacak.

Pişkin’in haberde soruşturma savcısının ismini yazdığı gerekçesiyle yargılandığı davanın karar duruşması, bugün İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmaya Pişkin ve avukatları katıldı. Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) ve Article 19’dan temsilcilerin yanı sıra akademisyenler de duruşmayı takip etti.

Savcı hakkında daha önce de haber yapılmış

Duruşmada ilk söz hakkı Pişkin’e verildi. Pişkin, daha önceki savunmaları tekrar ettiğini belirterek, “Kamuoyunu bilgilendirmek için haber yaptım. Gazetecilik suç değildir”dedi. Pişkin’in avukatı Levent Pişkin de suçun unsurlarının oluşmadığını söyledi ve “Dönemin savcısı Ergün Güçlü hakkında başka gazetelerde de çok sayıda haber yapılmışken bu davada ceza verilmesi hukuk devleti ilkeleriyle bağdaşmaz” dedi. Pişkin’in avukatlarından Mustafa Söğütlü de müvekkilinin haberinde hedef gösterme gibi bir amaç olmadığını vurgulayarak, haber hakkında açılan soruşturmada ilk aşamada takipsizlik kararı verildiğini anımsattı ve davanın düşmesi gerektiğini söyledi.

Ne olmuştu?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Cansu Pişkin hakkında 5 Nisan 2018’de yayınlanan “Boğaziçililere Özel Savcı” başlıklı haberi nedeniyle iddianame hazırladı. İddianamede, soruşturmayı yürüten savcının isminin yazılması nedeniyle terör örgütlerine hedef olduğu öne sürüldü. Afrin harekatının yapıldığı sıralarda barış talep eden Boğaziçili öğrenciler adliyeye sevk edildiği gün, soruşturma dosyası el değiştirmişti. Pişkin’e soruşturmayı yürüten savcının ismi yazıldığı için dava açılmıştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus