Berkin Elvan Davası: 12. duruşmada keşif raporu dosyaya gelmedi

Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin attığı gaz kapsülünün başına isabet etmesiyle yaşamını yitiren Berkin Elvan ile ilgili devam eden dava, 19 Haziran’a ertelendi. 10 Nisan’da olay yerinde gerçekleştirilen altı yıl gecikmeli keşfe ilişkin rapor hâlâ dosyaya gelmedi.

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün yapılan duruşmaya Berkin Elvan’ın ailesi ve avukatlarıyla sanık polis Fatih Dalgalı’nın avukatları katıldı. Polis Dalgalı, Van’dan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı. Salonun içinde ve kapısında da polisler bekliyordu. 

Polisler çağrılmalarına karşın gelmedi

Yaklaşık beş dakika süren duruşmanın başında başkan Canel Rüzgar, duruşmada tanık olarak dinlenmesi beklenen altı polisten ikisinin hakkında yakalama kararı olduğunu söyledi. Başkan Rüzgar, iki tanık polisin de duruşmaya çağrılmasına karşın gelmediklerini belirtti. Dava kapsamında 10 Nisan’da Okmeydanı’nda olaya ilişkin ilk defa keşif yapılmıştı. Başkan Rüzgar, keşfe ilişkin raporun bilirkişiler ek süre istediği için hâlâ dosyaya ulaşmadığını söyledi. 

Mahkeme, ara kararında bu duruşmaya çağrılmasına karşın gelmeyen polislerin hakkında zorla getirme emri düzenlenmesine hükmetti. Bilirkişilere keşifle ilgili bir sonraki duruşmaya kadar süre verilmesine karar veren heyet, duruşmanın 19 Haziran’a ertelenmesine hükmetti. 

Anne Elvan: “Kaç senedir adliyelerde sürünüyorum”

Duruşmanın ardından Elvan ailesi Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Baba Sami Elvan, “Hukuk arıyoruz, açız adalete. Sadece biz değil, bütün toplum aç” dedi. Davanın uzatıldığını ifade eden baba Elvan, “Zaman her şeyin ilacı. Umarım en kısa sürede hak yerini bulur” diye konuştu. Anne Gülsüm Elvan da, Anneler Günü’nün yaklaştığını anımsatarak, “Emir vererek vurdurdu, beni yuhalattı. Çok güzel hediyeler veriyorlar bize. Kaç senedir adliyelerde sürünüyorum? Ama inanıyorum o adalet gelecek” dedi. Anne Elvan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptal edilmesine de değinerek, “Pazartesi günü adaleti gömdü, biz o adaleti oradan çıkaracağız. Her şey çok güzel olacak” diye konuştu. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar