Rabia Naz’ın ölümünü kamuoyuna duyuran Metin Cihan’a Gezi soruşturması

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Giresun’un Eynesil ilçesinde şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz ile ilgili gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlayan gazeteci Metin Cihan, Twitter’daki #BendeGeziciyim etiketini başlattığı iddiasıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde ifade verdi. Cihan’a “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlaması yöneltildi.

Gazeteci Metin Cihan, dün Twitter hesabından ifade vermek için savcılığa çağrıldığını duyurmuştu. Cihan, bugün avukatıyla birlikte Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde Basın Suçları Soruşturma Bürosu savcısına şüpheli sıfatıyla ifade verdi. Cihan, re’sen açılan soruşturma kapsamında verdiği ifadede şunları söyledi:

“Tarihini ve hangi mecrada olduğunu hatırlamadığım bir haberde, Gezi iddianamesi hazırlandığını ve Gezi Parkı’nda meydana gelen olayların bir proje, bir planlama olduğu şeklinde haberler olduğunu gördüm. Ben de bu haberlerin doğru olmadığını ve bu olayların birkaç insana mal edilebilecek bir şey olmadığını, milyonlarca insanın bir reaksiyonu olduğunu, kısacası iddianamenin doğru olmadığını düşündüğüm için böyle bir başlık oluşturdum. Ben de Gezi Parkı’na ağaçların kesildiği ilk günden itibaren katıldım. Ağaçların kesilmesine karşı olduğum için binlerce insan gibi ben de dahil oldum. Oluşturduğum başlığın suç içerikli olabileceğini düşünmüyorum. Ayrıca benim oluşturduğum gönderinin Twitter’da kaç beğeni ya da paylaşım alabileceği benim kontrolümde olan bir durum değildir. Bunu kontrol etme ya da denetim altında tutmam ya da bu başlıkla alakalı yönlendirme yapmam mümkün değildir. Tarafımdan oluşturulan bu başlık insanlara hitap etmiş olmalı ki bu şekilde paylaşılmış olabilir. Bana isnat edilen ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçunun tam tersine genel olarak kardeşlik ve barış yaymaya çalışan bir insanım. Bu gönderi de bunu amaçlayan bir tutumum söz konusudur. Ayrıca Gezi Parkı benim için ‘iyilik, güzellik, şiddetsizlik’ terimlerini ifade etmektir. Suçlamaları kabul etmiyorum.” 

Cihan, ifade verdikten sonra Twitter hesabından “Gezi’deydim. Gezi’yi hep savundum, hep savunacağım. Bazı gazeteler, televizyonlar ve siyasetçiler tarafından insanlara çok farklı anlatıldığını biliyorum, ama gün gelecek herkes Gezi günlerinin bu memleket için değerini anlayacak” diye paylaşımda bulundu. Cihan ardından Emniyet’ten ayrıldı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus