Burada ve Şimdi (1): Dilovası’nda kömür bebekleri bile astım ediyor

Otoyollar, limanlar ve sanayi arasında kalmış bir ilçe Dilovası. Bilimsel çalışmalar havadaki ağır metallerin insanlarda birikip doğum yoluyla çocuklara geçtiğini, bölgede kanserden ölüm oranının ise dünya ortalamasının birkaç katı olduğunu çoktan ispatladı. Fakat son yıllarda ilçede yeni bir sorun daha var.

Dilovası’nın en yüksek bölgesine kurulan Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi, tesis yakınında yaşayanlara göre, yaydığı toz ve yarattığı hava kirliliği yüzünden bebeklerin bile astıma yakalanmasına yol açıyor. Marmara Bölgesindeki kömür ithalatçısı firmaların tek mekânda toplaştırılmasıyla, bugün Dilovası’nda kurulu Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi, yani kısa adıyla Kömürcüler OSB ortaya çıktı. Kömürcüler OSB’de işlenen kömürün büyük bölümü Kolombiya, Güney Afrika, Avustralya ve Rusya gibi ülkelerden ithal edilip deniz yoluyla Türkiye’ye getiriliyor.

Gemilerin İzmit Körfezi’ndeki limanlara boşalttığı kömür, kamyonlara yüklenip Dilovası’ndaki Turgut Özal ve Kayapınar mahalleleri yakınında kurulu Kömürcüler OSB’ye naklediliyor. Kömür, firmalar tarafından yıkandıktan sonra eleklerden geçirilip boyutlarına göre tasnif edilerek paketleniyor ve Türkiye’nin farklı bölgelerindeki alıcılara gönderilmeye hazır hale geliyor. Kömürün nakliyesi, yıkanması,elenmesi ve stoklanması sırasında ortaya çıkan kömür tozuysa yakınlardaki mahallelerin üzerine çöküyor.Kömürcüler OSB’ye birkaç yüz metre mesafedeki Turgut Özal ve Kayapınar mahallelerinde, hangi kapıyı çalsanız astım ya da bronşit hastalarına rastlıyorsunuz.

Burada ve Şimdi’nin ilk bölümünde Doğu Eroğlu ve Recep Berber, Kömürcüler OSB’nin ilçede yarattığı halk sağlığı krizini araştırıyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar