Gezi Davası yaklaşırken: Bu dava toplumsal muhalefet için nasıl bir tehlike? Can Atalay ve Tayfun Kahraman ile söyleşi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin dava 24-25 Haziran’da Silivri’de başlayacak. Davada yargılanan avukat Can Atalay ve şehir plancısı Tayfun Kahraman Medyascope’un konuğuydu. 

Gezi davasında 16 kişi yargılanıyor. Taksim Dayanışması’ndan Mücella Yapıcı, Can Atalay ve Tayfun Kahraman ile birlikte tutuklu olarak cezaevinde bulunan Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu’nun yanı sıra Ali Hakan Altınay, Pınar Öğün, Memet Ali Alabora, Can Dündar, Çiğdem Mater, Gökçe Yılmaz, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, İnanç Ekmekçi, Mine Özerden, Yiğit Ali Ekmekçi’nin ayrı ayrı 606 yıldan 2 bin 970 yıla kadar hapisleri isteniyor. Yöneltilen suçlamalar ise şöyle:
“Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme”, “mala zarar verme”, “nitelikli mala zarar verme”, “tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirmesi”, “ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme”, “Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Aletler Hakkında Kanunu’na muhalefet”, “nitelikli yağma”, “nitelikli yaralama” ve “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus