Araştırma sonucu: Köpekler insanları ikna etmek için duygusal bakıyor

ABD Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nda yayımlanan bir araştırmaya göre; köpekler, insanlarla aralarında farklı bir bağ yaratmak için yeni kaslar geliştirmişlerdir.

Araştırma için ölen köpeklere ait kadavralar incelendi. Köpekler, en yakın cins olan kurtlardan 33 bin yıl önce farklı bir tür olarak evrimleştikleri için kurtların yüz kasları ile köpeklerin yüz kasları karşılaştırıldı. Köpeklerin yüzündeki, hafifçe kaşlarını kaldırmalarını ve etrafa duygusal bakışlar atmalarını sağlayan bu kasların, kurtlarda bulunmadığı görüldü.

Araştırmacılar bu kas hariç her kasın kurtlarda da bulunduğunu belirtti. Bu kas sayesinde köpeklerin daha duygusal bakışlar yaptığı ortaya çıktı.

İkna kabiliyetleri çok fazla

Araştırma ekibinde yer alan Portsmouth Üniversitesi’nden öğretim görevlisi Juliane Kaminski’ye göre, köpekler bu bakışları yaptığında, insanları istedikleri şeye daha kolay bir şekilde ikna edebiliyor.

Araştırmanın ortak yazarı evrimci psikolog Bridget Waller da konuyla ilgili olarak “Bulgularımız, yüzlerin dikkatlerimizi çekmede ne kadar önemli olduğunu ve yüz ifadelerinin sosyal etkileşimdeki gücünü gösteriyor” diye konuştu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar