Hak savunucularının yargılandığı Büyükada Davası 9 Ekim’e ertelendi

Hak savunucularının yargılandığı ve kamuoyunun Büyükada Davası olarak bildiği dava, 9 Ekim’e ertelendi. Davanın bugünkü duruşmasında savcının esas hakkındaki mütalaayı açıklaması bekleniyordu fakat heyet değiştiği için bir sonraki duruşmada açıklanması bekleniyor.

Hak savunucuları İdil Eser, Nalan Erkem, Özlem Dalkıran, Nejat Taştan, Taner Kılıç, Günal Kurşun, İlknur Üstün, Veli Acu, Peter Steudtner, Ali Gharavi ve Şeyhmus Özbekli’nin yargılandığı davanın duruşması bugün İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görüldü. Duruşmaya tutuksuz olarak yargılanan hak savunucularından Taner Kılıç, Günal Kurşun ve Nejat Taştan katıldı. Uluslararası Af Örgütü’nden, Hakikat Adalet Hafıza Merkezi’nden ve Helsinki Yurttaşlar Derneği’nden temsilciler, İngiltere ve Hollanda Konsolosluğu temsilcileri ve Avrupa Birliği Delegasyonu’ndan Sema Kılıçer de salondaydı.

Değişen mahkeme heyetinin başkanı Taner Kılıç’ın cep telefonu ile ilgili Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nden beklenen raporun gelmediğini söyledi. Duruşma savcısının da değişmesi nedeniyle esas hakkındaki mütalaanın hazır olmadığını belirtti.

Taner Kılıç’ın avukatı Murat Dinçer de söz alarak, müvekkilinin ByLock kullanmadığına ilişkin raporuna dosyada olduğunu söyledi ve Emniyet’ten beklenen rapordan vazgeçilmesini istedi.

Mahkeme, savcının esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için süre verilmesine karar vererek bir sonraki duruşmanın 9 Ekim’de yapılmasına hükmetti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar