Görme engelliler için restoranlara ulaşabilirlik, Suriyeli çocuklar için iki dilli kutu oyunu: Genç girişimcilerin projelerine ödül verildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Kamera: Bilhan Karakullukçu / Kurgu: Egemen Gök

Görme engellilerin restoranlara nasıl gittiğini, menülere nasıl baktıklarını hiç düşündünüz mü? Görme engelli genç bir girişimci kendi ihtiyaçlarından da hareketle görme engellilerin yemek yeme sürecinde sosyalleşmelerini kolaylaştıran bir proje yaptı: BlindLook. “Herkes için erişilebilir bir dünya” şiarıyla yola çıkan takım, yemek yemenin önemli bir sosyalleşme aracı olduğundan hareketle, görme engelli bireyler için bu süreci erişilebilir kılmayı amaçlıyor.

BlindLook toplumsal eşitsizlikleri azaltmaya yönelik genç girişimcilerin yaptığı ilginç ve yaratıcı projelerden yalnızca biri. Projeler, Zorlu Holding ve İTÜ Çekirdek’in stratejik partnerliğinde bir sosyal inovasyon platformu olan İmece tarafından destekleniyor.

İmece’de destek programı her sene bir tema ile yapılıyor. Bu sene, toplumsal eşitsizliklerin azaltılması konusuna odaklanıldı. “Eşitsizliklerin azaltılması” temalı üçüncü destek programında, bugün Zorlu PSM’de yapılan etkinlikle genç girişimlere ödüller verildi. Ödül alan üç takım, kuluçka programına katılmaya hak kazandı.

160 başvuru arasından seçilen 20 girişimin sahipleriyle iki günlük kamp yapıldı. Bu kamp sürecinden sonra 10 girişimin sahibi etkinliğe katıldı.

Yaratıcı projelere ödül

Jüriden ödül alan projeler oldukça ilginç. Ödül alan bir diğer girişim Ecording. İklim değişikliği ile mücadele için 1,2 trilyon ağaç dikilmesinin gerekli olduğunu belirten takımın amacı “eco-drone” adını verdikleri bir araçla boş alanlara tohum topları atarak ağaçlandırmayı artırmak ve bu yolla iklim değişikliği ile mücadele etmek. Projenin toplumsal eşitsizliğin giderilmesi noktasına değen ayağı ise, bu tohum toplarının iklim değişikliğinden daha çok etkilenen yerlerdeki kadınlara yaptırılması ve onlar için de istihdam olanağı sağlanması.

ROOT (Birlikte) isimli girişim ise, Arapça ve Türkçe olmak üzere iki dilli tasarlanan bir kutu oyunu üzerinden mülteci çocukların entegrasyonunu amaçlıyor.

BlindLook ekibi, restoranlara ulaşmak için yetersiz kalan navigasyon yönlendirmelerinin yerine, erişilebilir yol tarifleri ile ulaşımı yönlendirme ve dijital olarak erişilebilir menü ile sipariş sürecini özgürleştirme imkanları sunuyor.

Toplumsal eşitsizlikler ve girişimcilik

Etkinliğin giriş oturumunda “Özel sektörden sivil topluma, eşitsizliklerin azaltılması adına neler yapabiliriz?” başlıklı panelde İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Deniz Tunçalp, KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, Girişimcilik Vakfı Genel Müdürü Mehru Aygül, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Geçim Kaynağı Müdürü Damla Taşkın, Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Başkanı Ebru Dildar Edin, Alternatif Yaşam Derneği Başkanı Ercan Tutal söz aldı.

Bekir Ağırdır konuşmasında, eşit ve adil bir zeminde herkesin talebinin konuşulduğu bir platforma ihtiyaç olduğunu belirtti. Herkesin özgürce girişimcilik yapabilmesinin gerekliliğine değinen Ağırdır, girişimcilik meselesine toplumsal yararı açısından, toplumsal eşitsizliğin azaltılmasına yaptığı katkı üzerinden baktığını söyledi.

“Z kuşağı”nın geleceği

Mehru Aygül ise, Z kuşağının dünya sorunlarıyla bir önceki kuşağa göre daha çok ilişkili olduğunu ve gençlerin önlerinin geleneksel yollarla tıkandığını belirtti. Aygül ayrıca, dert edilmesi gereken temel noktanın gençlerin girişimci olmasından ziyade girişimci bakış açısına sahip kılınması olduğunu vurguladı ve girişimci bakış açısını eleştiriye açık olmak, dünyayı takip etmek, etrafına duyarlı ve çözüm odaklı olmak diye tanımladı.

Hassas gruplarla çalıştıklarını belirten Damla Taşkın, mültecilere yönelik temel faaliyetlerin koruma, haklara erişim ve geçim kaynağı oluşturma olduğunu söyledi. Mültecilerle ilgili yanlış bilinenleri düzeltmek amacıyla, Türkiye’nin mültecilere nakit yardım yapmadığını, nakit yardımların BM ve AB’nin fonlarından aktarıldığını özellikle belirtti. Taşkın ayrıca, mültecilerin “istatistik değil birer birey olduğunu” vurgulayarak eşit imkanlar verildiği takdirde mültecilerin de üretici olabileceğini anlattı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus