Prof. Murat Erdoğan ile söyleşi: “Suriyeli mülteciler kalıcı, birlikte yaşamanın yollarını aramak gerek”

Gülçin Karabağ, Türk Alman Üniversitesi Göç ve Uyum Araştırmaları Merkezi (TAGU) Müdürü Prof. Murat Erdoğan ile Türkiye’deki Suriyeli mülteciler üzerine söyleşti.

Türkiye bu hafta Avrupa Birliği (AB) ile Geri Kabul Anlaşması’nı askıya aldı. İstanbul Valiliği ise, İstanbul’da kayıtlı olmayan Suriyeli mültecilerin kayıtlı oldukları illere gitmeleri çağrısı yaptı. Bu da Suriyeli mülteciler geri mi gönderiliyor sorusunu gündeme getirdi. Programda Suriyeli mültecilerle ilgili yeni gelişmelerin gölgesinde Suriyeli mültecilerin toplumsal kabulü, uyum ve entegrasyon mekanizmaları üzerinde duruldu. Prof. Erdoğan, Suriyeli mültecilerin yakın zamanda ülkelerine dönme şartlarının oluşacağını beklemediğini dolayısıyla bu toplumsal gerçeklik kabul edilerek huzur içinde birlikte yaşamayı sağlayacak entegre toplumsal uyum ve entegrasyon politikaları uygulanması gerektiğini belirtti. Prof. Erdoğan, bunun Türkiye’nin geleceği ile ilgili olduğunu, bu konuda kararsızlığın para, zaman ve kuşakların kaybı anlamına geldiğini söyledi. Bunun Türkiye toplumu açısından da kolay bir süreç olmadığının da dikkate alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar