NBA şampiyonu Toronto Raptors’dan taraftarlarına kulüp logolu başörtüsü

Amerikan Ulusal Basketbol Ligi’nin (NBA) Kanadalı ekibi Toronto Raptors, taraftarları için logolu başörtüsü çıkarttı. 

NBA’in son şampiyonu Toronto Raptors, her kültürden taraftar için daha kapsayıcı olmak adına bu girişimde bulunduğunu açıkladı. Ekibin sahibi Maple Leaf Sports and Entertainment (MLSE) şirketi, Toronto’daki ‘Hijabi Ballers’ (Örtülü Topçular) isimli kadın Müslümanlar’dan oluşan bir grubun her pazar yaptıkları basketbol karşılaşmalarından ilham aldıklarını söyledi.

Hijabi Ballers, Müslüman kadınları spora özendirmek için farklı programlar uyguluyor. Örneğin, pazar günleri 13 yaşın üstündeki her kadına açık basketbol karşılaşmaları düzenleniyor.

Hijabi Ballers

“Oyunu değiştirecek kadar cesur olanlar” 

Toronto Raptors, Twitter’dan paylaştığı videosunda “Oyunu değiştirecek kadar cesur olanlar” başlığı ile Nike markasının ürettiği logolu başörtüsünün artık satışta olduğunu duyurdu. 

Kanada Ulusal Müslümanlar Konseyi, Hijabi Ballers’ı Toronto Raptors’u teşvik ettiği için tebrik etti ve karardan memnuniyet duyduklarını açıkladı.

Öte yandan, Toronto Raptors’un Twitter paylaşımını “başörtüsünün bir baskı unsuru olduğu” gibi yorumlarla eleştirenler de oldu. Kanada Ulusal Müslümanlar Konseyi Başkanı Mustafa Faruk bu tepkiyi anlamakta güçlük çektiğini ve “Sporun en güzel yönlerinden birinin herkesin oynayabilmesi” olduğunu söyledi. 

Nike Pro Hijab serisi, Müslüman kadınlar için tasarlandı

İlk olarak 7 Aralık 2017 yılında satışa sunulan Nike Pro Hijab serisi Müslüman kadın sporcuların, örtüleriyle daha rahat spor yapabilmesi için tasarlandı. Farklı sporlar, farklı kültürler ve farklı yüzler için geliştirilen Nike Pro Hijab serisi, XS/S ve M/L ölçülerinde satışa sunuldu. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar