Nobel Tıp Ödülü bu yıl, “hücrelerin oksijen yeterliliğine adaptasyonu” konusunda çalışan üç bilim insanına verildi

Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü’nün 2019 sahipleri, “hücrelerin oksijen yeterliliğine adaptasyonu” ile ilgili çalışmaları nedeniyle William Kaelin, Peter Ratcliffe ve Gregg Semenza oldu. Ödül komitesi, Nobel’e layık görülen bu üç bilim insanının yaptığı keşiflerin; anemi, kanser ve diğer hastalıklarla mücadele etmek için yeni stratejilerin önünü açtığını vurguladı.

Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü, İsveç Karolinska Enstitüsü tarafından her yıl fizyoloji ya da tıp alanına katkıları için bilim insanları ve doktorlara veriliyor. Ödülün ilk sahibi 1901 yılında Alman bilim insanı Emil Adolf von Behring olmuştu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar