Binlerce İranlı kadın ilk kez stadyumda milli maç izledi

İranlı kadınlar 40 yıl sonra tribünlere geri döndü.

2022 FIFA Dünya Kupası Asya Elemeleri için karşı karşıya gelen İran ve Kamboçya milli takımlarının karşılaşmasını tam üç bin kadın, Tahran’daki Azadi Stadyumu’nda kendilerine ayrılmış özel bölümden izledi.

78 bin kişilik Azadi Stadyumu’nda kadınlara 3 bin sandalye ayrıldığı, biletlerin satışa çıkar çıkmaz tükendiği bildiriliyor.

İranlı kadınlar erkek futbolunu stadyumlarda izleyebilmek için yıllardır mücadele veriyor.

Bir maça erkek kılığında girip yakalanan ve altı ay hapis cezasına çarptırılacağı korkusuyla mahkeme binası önünde kendini ateşe veren Seher Hudayari adlı genç kadın geçen ay hastanede yaşamını yitirmişti.

Bu olayın ertesinde, ama büyük ölçüde kadın-erkek eşitliğini tüzüğüne alan ve ihlal durumunda kupadan men kararı alması muhtemel FIFA’nın baskısıyla, ilk aşamada milli maçlarla sınırlı olmak kaydıyla kadınların futbol stadyumlarına alınmasına izin çıktı.

İran milli futbol takımı, kadınların da tribünden izleyebildiği Dünya Kupası eleme grubunda kendi evindeki ilk maçında Kamboçya’yı 14-0 mağlup etti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar