16 Ekim Dünya Gıda Günü: UNICEF’e göre beş yaşın altındaki her üç çocuktan biri büyümek için yeterli besini alamıyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Acil Yardım Fonu (UNICEF), 16 Ekim Dünya Gıda Günü vesilesiyle çocukların kötü beslenmesine dikkat çekmek için bir rapor yayımladı. Rapora göre beş yaşın altındaki her üç çocuktan biri yetersiz besleniyor.  

Raporunu 15 Ekim Salı günü yayınlayan UNICEF, sağlıksız beslenmeyle mücadele için harekete geçti. Fransız haber ajansı AFP ile çocukların beslenmesi hakkında röportaj yapan UNICEF Beslenme Programı Başkanı Victor Aguayo, “Pek çok ülke, yetersiz beslenmenin geçmişte kalmış bir problem olduğunu düşünüyordu. Ancak bunun çocukların beslenmesinde çok önemli bir sorun olduğunu fark ettiler” dedi. 

UNICEF, 2018 yılında dünyada yaşayan beş yaşının altındaki 676 milyon çocuğun 227 milyonunun yeterli beslenememiş veya fazla kilolu olduğunu; 340 milyon çocuğun beslenme düzeninin yetersiz olduğunu tespit etmişti. Beslenme alışkanlıklarının küreselleşmesi, süregelen yoksulluk ve iklim değişimi sonucunda obezite giderek artıyor.

Yeterli miktarda kalori beslenmede gerekli vitaminleri sağlamayabiliyor

UNICEF yöneticisi Henrietta Fore, yetersiz beslenmeyle ilgili yaptığı basın açıklamasında, “Beslenme bozukluğunu anlama ve ona cevap verme şeklimiz değişmeli; çocuklara yemek vermek yeterli değil, aynı zamanda çocuklara sağlıklı ve iyi besin de sağlamalıyız” diye konuştu.

Yeterli besin alamayan çocuk sayısı 1990’lara göre önemli ölçüde azalmış olsa da bu durum başta Sahraaltı Afrika ve Güney Asya olmak üzere birçok ülke için önemli bir sorun olmaya devam ediyor. Bu nedenle dünya çapında 149 milyon çocuk, yaşlarına göre fiziksel olarak oldukça küçük kalıyor. UNICEF ayrıca, “gizli açlık”tan mustarip 340 milyon çocuğa da dikkat çekiyor. Bunun sebebi, yeterli miktarda kalori alsalar da gelişimleri için gerekli mineral ve vitaminleri alamamaları. Bu eksiklikler; bağışıklık sistemi bozuklukları, görme ve işitme problemleri gibi ciddi fiziksel sonuçlara neden olabiliyor. 

Fast food, yetersiz beslenmede önemli bir neden 

Yetersiz beslenme; pizza, hazır makarna ve hamburger gibi yüksek kalorili fakat besin değeri düşük gıdaların erişilebilirliğiyle artıyor. Aşırı kilo ve obezite oranlarının artması düşük gelirli ülkelerle birlikte 40 milyon çocuğu da etkiliyor. 1990’larda düşük gelirli ülkelerde obezite neredeyse bilinmemekle birlikte, bugün bu ülkelerin dörtte üçünde obezite artık hayli yaygın. 

Halk sağlığı uzmanı Victor Aguayo, yaşamının farklı yıllarında aynı bireyde yetersiz beslenmenin çok farklı şekilleri olabileceğini, çocuk yaştaki yetersiz beslenmenin, yetişkinlikte aşırı kilo ve obezite için büyük bir risk taşıdığını da belirtiyor. 

Bu durumun iyileşebilmesi için UNICEF, hükümetleri dengeli beslenmede gerekli olan yiyecekleri ekonomik olarak ulaşılabilir bir hale getirmek ve tanıtmak için teşvik ediyor. Bebek maması ve şekerli içeceklerin reklamlarının düzenlenmesi, gıdaların beslenme etiketleriyle ilgili de hükümetlere çağrıda bulunuyor. UNICEF, kolay anlaşılabilen beslenme etiketleri sayesinde tüketicilerin hem kendileri hem de çocukları için daha sağlıklı gıda tercihleri yapabilmelerini hedefliyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus