Soçi mutabakatı – Suriye ordusu Türkiye sınırında gözlem noktaları kuracak

Rus Interfax haber ajansı, Rusya Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Suriye yönetiminin Türkiye sınırı boyunca 15 gözlem noktası kuracağını duyurdu. Interfax’a göre bu karar, dün Rusya’nın Soçi kentinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya lideri Vladimir Putin arasında yapılan görüşmelerde alındı.

TASS ajansı ise ilk Rus askeri polislerinin Kobani’ye ulaştığını bildirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı‘ndan yapılan açıklamaya göre bu birlikler, YPG’nin çekilmesine yardımcı olacak.

Bu gelişmeler olurken, Rusya Devlet Başkanlığı Sözcüsü Dimitri Peskov, YPG’yi uyardı. Peskov, YPG’nin çekilmemesi halinde, Suriye ve Rus askerlerinin de bölgeden çekileceğini vurguladı ve bu durumda YPG’nin yeniden Türk ordusuyla karşı karşıya kalacağını belirtti. Peskov, böyle bir durumda Türkiye’nin YPG’yi “ezeceğini” söyledi.

Erdoğan ve Putin dün Soçi’de altı saatten fazla görüştü. Görüşmenin ardından yayınlanan 10 maddelik mutabakata göre Türkiye, Fırat’ın doğusunda harekâtla girdiği yerleri muhafaza edecek, kalan sınır boyunca Türk-Rus ortak devriyeleri gezecek. Türkiye, anlaşmaya varılmasının ardından Suriye’deki askeri harekâtını durdurdu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar