Saharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü, hapisteki Uygur ekonomist İlham Tohti’ye verildi

Avrupa Parlamentosu‘nun insan hakları ve ifade özgürlüğü konularında öne çıkan kişilere verdiği Saharov Ödülü‘nün bu yılki sahibi, Çin’de cezaevinde bulunan Uygur ekonomi profesörü İlham Tohti oldu.

Avrupa Parlamentosu, ödülü Tohti’nin aldığını açıklarken Çin yönetimine Tohti’yi serbest bırakma çağrısında bulundu. Parlamento Başkanı David Sassoli, Strasbourg’da ödülle ilgili yaptığı konuşmada “Avrupa Parlamentosu Çinli yetkililerden Tohti’nin hemen serbest bırakılmasını istiyor” dedi.

Çalışmalarından ötürü Avrupa Parlamentosu’nun Tohti’ye tam destek olduğunu ifade eden Sassoli, Uygur yazarın Çin yönetimi ve Uygurlar’ın birbirini daha iyi anlaması yönünde mücadele verdiğini vurguladı.

50 bin euroluk maddi değeri olan Saharov Ödülü‘nün takdim töreni aralık ayında Strasbourg’da yapılacak. Tohti daha önce “Uygur halkına bir ses verdiği gerekçesiyle” Avrupa Konseyi’nin Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü’ne de layık görülmüştü.

Tohti, beş yıl önce Pekin Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olarak görev yaptığı sırada “bölücülük” suçlamasıyla müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Çin’deki Müslüman Uygur azınlığın tanınmış temsilcilerinden olan Tohti yarın 50 yaşına giriyor.

1988’den bu yana her yıl Avrupa Parlamentosu tarafından verilen Saharov Ödülü, insan hakları, azınlıkların korunması, devletler hukukuna saygı ve fikir özgürlüğü alanlarında hizmeti geçen kişi ve kuruluşlara veriliyor. Ödül, Sovyet fizikçi ve Nobel Barış Ödülü sahibi Andrey Saharov‘un adını taşıyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar