Cumhuriyet davasındaki tutuklu tek sanık Emre İper’e tahliye kararı

Yargı Reformu Paketi‘nin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından, istinaf mahkemelerinde beş yılın altında aldıkları cezası kesinleşenlere temyiz başvurusu, halen cezaevinde cezaları infaz edilmekte olan hükümlülere de tahliye yolu açıldı. Bu doğrultuda Cumhuriyet gazetesi davası kapsamında cezaevinde bulunan Emre İper hakkında avukatları tarafından tahliye ve temyiz başvurusu yapıldı. Başvuruyu değerlendiren İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, İper’in tahliyesine karar verdi. Kandıra Açık Cezaevi’nde tutuklu bulunan Emre İper’in tahliye kararının Ceza İnfaz Kurumu’na iletilmesinin ardından bu akşam (25 Ekim) tahliye olması bekleniyor.

Daha önce Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticilerinin yargılandığı davadan tutuklu bulunan Akın Atalay, Orhan Erinç, Murat Sabuncu, Aydın Engin, Hikmet Çetinkaya ile Ahmet Şık hakkındaki mahkûmiyet hükümlerini Yargıtay 16. Ceza Dairesi bozmuştu.

Yargıtay, bozma kararının beş yıl altında ceza alan ve hükmü kesinleşenlere de sirayet ettirilmesine hükmederek halen cezaevinde olan yazarların cezalarının infazının durdurulmasına ve salıverilmelerine karar vermişti. Karar üzerine Musa Kart, Güray Öz, Mustafa Kemal Güngör, Hakan Kara ve Önder Çelik serbest bırakılmıştı.

Ancak dava kapsamında tutuklu bulunan ve gazetenin muhasebe bölümünde çalışan Emre İper’in cezası onanmıştı.

Cumhuriyet gazetesinin eski çalışanları, FETÖ/PDY, DHKP-C ve PKK üyesi olmak veya örgüt propagandası yapmak iddialarıyla yargılanıyordu. Aralarında Ahmet Şık, Kadri Gürsel, Musa Kart, Akın Atalay ve Aydın Engin’in de bulunduğu 12’si tutuklu 19 sanıklı davanın ilk duruşması tutuklamalardan dokuz ay sonra 24 Temmuz 2017’de başladı. 18 ay süren dava sonunda 15 kişi hakkında toplam 81 yıl, 45 gün hapis cezası verildi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar