İstanbul’da yaşayan Suriyeli sığınmacılar güvenli bölgeye gitmek istemiyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Türkiye, Suriye’de oluşturulacak güvenli bölgeye ilk aşamada en az bir milyon Suriyeli sığınmacıyı yerleştirmeyi planlıyor. Peki, sığınmacılar bu durum hakkında ne düşünüyor? Medyascope‘tan Caner Polat ve Hazar Dost, İstanbul’un Fatih ilçesinde Suriyeliler’le konuştu, “geri dönüş” hakkındaki fikirlerini sordu.

Konuştuğumuz Suriyeli sığınmacıların çoğunda hüzün ve gerginlik hâkimdi. Gelecekleri konusunda endişe duyduklarını belirten sığınmacılar güvenli bölgeye temkinli yaklaştı. Birçoğu, geri dönmeleri halinde Suriye hükümeti tarafından tutuklanmaktan korktuklarını anlattı.

Ağustos 2019 verilerine göre Türkiye’de resmi olarak 3 milyon 643 bin Suriyeli yaşıyor. Sığınmacıların en yoğun yaşadığı il ise 547 bin nüfusla İstanbul. İstanbul’da yaşayan ancak kaydı bulunmayan Suriyeliler’in kayıtlı oldukları yerlere dönmeleri için tanınan süre de doldu. Kaydı İstanbul’da olmayan Suriye vatandaşları kayıtlarını İstanbul’a aldırmak için Göç İdaresi şubelerine akın etti.

“Ne zaman polis görsem yolumu değiştiriyorum”

Beş senedir Türkiye’de olduğunu belirten Ahmed Casim, “Benim kimliğim Tekirdağ’da verildi ama dört çocuğumun da kaydı İstanbul’da. Yakalanırsam ya Tekirdağ’a ya başka bir yere ya da Suriye’ye gönderileceğim. Çocuklarım burada, eşim burada, annem burada, kardeşlerim burada. Benim Tekirdağ’da ne işim var? Nerede polis görürsem yolumu değiştiriyorum” dedi.

“Göç İdaresi’nde insan gibi davranmıyorlar”

Kendisinin Bursa’da, ailesinin ise İstanbul’da kayıtlı olduğunu belirten Amad Hüseyin ise, “İki buçuk senedir Türkiye’deyim, benim kaydım Bursa’da, eşim ve çocuklarımın hepsi İstanbul’a kayıtlı. Bugün geldim İstanbul’a kayıt olabilmek için ama kaydımı yaptıramıyorum. Bana ‘Bursa’ya git’ diyorlar. İzin vermiyorlar. Şimdi İstanbul’da kaçak olarak kalacağım. Zaten Göç İdaresi’nde bize insan gibi davranmıyorlar” diye konuştu.

Suriye’de oluşturulması planlanan güvenli bölgenin şimdilik hiçbir anlamının olmadığını söyleyen Hüseyin, “Orada ne zaman hastane, okul yani devlet olur ancak o zaman dönerim” dedi.

Çapa’da konuştuğumuz Muhammed ise dokuz yıldır İstanbul’da olduğunu söyledi. Burada çalışma izninin ve sigortasının olduğunu belirten Muhammed “Bu saatten sonra Suriye’ye gidip ne yapayım. Orada savaş var. Yani gidersem iyi olmayacak” diye konuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus