Murat Yetkin yazdı: “Suriye harekâtı – Görünüşe aldanmayın”

Gazeteci Murat Yetkin, bugün kişisel blogunda yayınladığı yazısında Suriye’nin kuzeyinde birinci ayını doldurmakta olan Barış Pınarı Harekâtı‘nın şu anda önümüze getirdiği tabloyu şöyle yorumladı:

“ABD ve Rusya ile yapılan anlaşmalar PKK ve Suriye’deki uzantıları PYD/YPG’nin sınır boyunca özerklik ilanını engellese de uluslararası bilinirliğini artırarak ona meşru bir görüntü verdi. Batının silahlı Kürt hareketlerini bir kez daha kullanıp ortada bırakmasının getirdiği vicdan azabı, ya da timsah gözyaşından da kaynaklanan bu görüntü kalıcı olmayabilir. Nitekim, PKK’nın Kürtlerin tek temsilcisi gibi anılmasından rahatsız olan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, 5 Kasım’da Erbil’de yaptığı bir konuşmada Türkiye’nin Suriye Kürtleriyle bir sorunu olmadığını, sorunun Suriye Kürtleri üzerinden meşruluk arayan PKK yüzünden çıktığını söyledi. AB ülkelerinin çoğu göstermelik ambargoları ise, geçmişte olduğu üzere ticari çıkarlarla geride kalabilir. Dolayısıyla şu anda Kuzey Amerika ve Batı Avrupa sokaklarındaki havayı kalıcı saymak yanıltabilir.”

Murat Yetkin‘in yazısının tamamını okumak için tıklayınız.

 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar