Avustralya’da orman yangınları: En az üç kişi ve 350 koala öldü, 970 bin hektar ormanlık alan yandı, 150 ev kül oldu

Avustralya’da orman yangınlarını söndürme çalışmaları devam ederken yetkililer yeniden tahliye emri verdi. Queensland eyaletinde yangına müdahale eden bir helikopter düştü.

Avustralya‘da geçen hafta başlayan orman yangınları devam ediyor. Yeni Güney Galler ile Queensland eyaletlerinde söndürme çalışmaları sürerken Batı Avustralya eyaletindeki Geraldton kentinde acil durum uyarısı yapıldı. Queensland’deki Noosa North Shore bölgesinde bir haftada ikinci kez tahliye emri verildi.

Alevler kuraklık ve sıcak havanın etkisiyle hızla ülkeye yayıldı. Yeni Güney Galler’de ve Queensland’de 150 farklı noktadaki orman yangınlarının devam ettiği duyuruldu. En az üç kişinin hayatını kaybettiği Yeni Güney Galler’de cuma gününden bu yana en az 200, Queensland’din güneyinde ise 14 ev yandı. Yeni Güney Galler’de gece saatlerinde 50 ev hasar görürken 13 itfaiyeci yaralandı.

Yangın nedeniyle yetkililer, bölgeyi tahliye edemeyenlere çok acil sığınak bulmaları uyarısında bulundu.

Yetkililer, bölgede cuma gününden bu yana en az üç kişinin öldüğünü, 970 bin hektar ormanlık alan ve 150’den fazla evin kül olduğunu bildirdi.

Bölgede binlerce kişi tahliye edilirken yangının daha da büyümesinden endişe ediliyor.

Orman yangınlarının havadan görüntüsü.

Öte yandan orman yangınlarında bir koruma alanındaki en az 350 koalanın da öldüğü açıklandı. Kurtarılan koalaların tedavisi ise sürüyor. Yangınlarda ağaçların tepesine tırmanarak kendilerini korumaya çalışan koalaların yangınlarda ilk ölen hayvanlar arasında olduğu belirtiliyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar