Mümtaz Soysal son yolculuğuna uğurlandı

Geçen pazartesi günü hayata gözlerini yuman anayasa hukuku profesörü ve eski dışişleri bakanlarından Mümtaz Soysal bugün son yolculuğuna uğurlandı. Zincirlikuyu Camii’nde kılınan öğle namazının ardından, Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilen Soysal’ın cenazesine eski devlet erkânından da çok sayıda isim katıldı. Cenaze töreninde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, eski başbakanlar Ahmet Davutoğlu ve Mesut Yılmaz da hazır bulundu.

Avukat Turgut Kazan, Mümtaz Soysal’ın tutuklanmasını ve hapishane arkadaşlığını şöyle anlattı:

“Efsane bir anayasacıydı. Türkiye’nin anayasasızlaştırıldığı dönemde kaybı gerçekten büyük bir kayıptır. Türkiye öyle maceralar yaşamıştır ki o efsane anayasacıyı ‘Anayasaya Giriş’ kitabı nedeniyle tutukladık, yargıladık, mahkûm ettik. Ben o yargılama ve tutuklama sırasında aynı zamanda Mümtaz Abi’nin hapishane arkadaşıydım.”

Cenazeye katılan siyasetçiler arasında yer alan eski CHP genel başkanlarından Hikmet Çetin, Soysal’ın ölümüyle ilgili şunları söyledi:

“Mümtaz Hoca’yı 1956 yılında tanıdım. Mümtaz Hoca ismi gibi mümtaz bir kişiliğe sahipti. İlkeleri için hiçbir şekilde ödün vermezdi. Cumhuriyete, cumhuriyetin ilkelerine, Atatürk’e içtenlikle bağlıydı. Bu konuda gerektiğinde cezaevine girmeyi bile göze aldı. Yeri doldurulamaz bir özelliğe sahipti.”

Eski milletvekili ve bakanlardan Algan Hacaloğlu da Soysal’ın ardından şöyle konuştu: “Kendisini üç kelimeyle özetleyebilirim. Bilgi birikimi, ilkeli duruş ve birikimini, mücadelesini toplumla, öğrencileriyle paylaşması. Çok önemli bir öğreticiydi. Eşsiz bir siyasetçiydi. Kendisini saygıyla anıyorum.”

90 yaşında İstanbul Beşiktaş’ta yaşadığı evde hayatını kaybeden Soysal, Alzheimer tedavisi görüyordu. Soysal’ın Türkiye siyaset ve hukukuna önemli katkıları vardı. Eşi, yazar Sevgi Soysal’ı 1976 yılında kaybetmişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar