İstanbul Teşvikiye’de kamuya ait arazinin özelleştirilerek imara açılmasına bölge sakinlerinden tepki: “Deprem toplanma alanıma dokunma”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Haber: Merve Özçelik & Fazıl Alp Akiş

İstanbul’un Şişli ilçesine bağlı Teşvikiye semtinin sakinleri, deprem toplanma alanı olan, aynı zamanda da Marmara Üniversitesi Nişantaşı Kampüsü’nü barındıran arazinin özel mülkiyete açılmasını protesto etmek için bugün İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde açıklama yaptı.

1965 yılından 2016 yılına kadar eğitim kurumları tarafından kullanılan, 1982 yılından 2016 yılına kadar ise Marmara Üniversitesi İletişim ve Diş Hekimliği fakültelerinin bulunduğu 26 dönümlük arazi, 2016 yılında özelleştirilerek TOKİ’ye devredildi. Hâlâ kamuya açık bir arazi olarak görülen bölge, TOKİ’ye devredilmesinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imara açıldı.

2020’nin Nisan ayında ise Şişli Belediyesi tarafından verilen yapı ruhsatlarıyla arazide, konut ve ticari fonksiyonu olan rezidansların yapılmasının önü açıldı. Arazinin kamudan alınıp özel sektöre verilmesine itiraz eden Teşvikiye sakinleri bugün, İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binasının önüne bir araya gelerek açıklama yaptı.

“Deprem toplanma alanı kaybedilecek”

Açıklamayı Teşvikiye sakinleri adına Selin Melek Aktan okudu. Açıklamada arazinin imara açılmasıyla birlikte semtteki tek yeşillik bölgenin ve deprem toplanma alanının kaybedileceği, buradaki ekosistemin yok olacağı, ciddi ulaşım problemlerine maruz kalınacağı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın henüz başlamamış olan bu projeyi durdurması, arazi içindeki yeşil alanın koruma altına alınarak toplumun ihtiyaçlarına uygun bir kent parkı yapılması talep edildi. Açıklama sırasında “Deprem toplanma alanıma dokunma” ve “Mahallede AVM istemiyoruz” sloganları atıldı.

Yürütmenin durdurulması talebi gerekçesiz reddedildi

Konuyla ilgili dava sürecini de anlatan Avukat Özge Çetin, yürütmenin durdurulmasına yönelik taleplerinin gerekçesiz olarak reddedildiğini söyledi. Karara yönelik itirazlarını bugün bir üst mahkemeye ilettiklerini söyleyen Çetin, kararı beklediklerini belirtti.

Kampanyaya destek vermek isteyenler change.org/KepceniCek adresinden imza atabilir.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus