Cumhuriyet Davası’nda Yargıtay kararına direnen hakimin “yetkisiz” olduğu ortaya çıktı

Cumhuriyet Davası, gazetenin eski yazar ve çalışanları hakkında verilen mahkûmiyet kararlarının Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi’nce bozulmasının ardından 21 Kasım’da İstanbul 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmüştü.

Hakim Ersin Öztürk‘ün başkanlık ettiği heyet, Kadri Gürsel’in beraatına karar vermiş, diğer sanıklar yönünden ise Yargıtay’ın bozma kararına direnmişti. Ceza Muhakemeleri Kanunu’na göre Öztürk’ün bu kararı vermeye yetkisi yok.

Mahkeme Başkanı Hakim Ersin Öztürk’ün dosyanın soruşturma aşamasında görev aldığını belirten Cumhuriyet Gazetesi eski çalışanlarının avukatları, yeniden yargılama yapılması için bir üst mahkeme olan 28. Ağır Ceza Mahkemesine itirazda bulundu. 

Yapılan başvuruda Cumhuriyet Gazetesi eski yazar ve yöneticilerinin avukatları, bu durumun “adil yargılanma hakkını ihlal ettiğini” söyledi.

İstanbul 7. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 2 Aralık 2016 günü, Cumhuriyet Gazetesi eski yazar ve yöneticileri için “tutukluluğa devam kararı” verilmişti. Bu sırada İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimi olarak görev yapan Ersin Öztürk, sonrasında İstanbul 27. ACM’ye başkan olarak atandı.

Ancak Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 23/2 maddesi, “Aynı işte soruşturma evresinde görev yapmış bulunan hakim, kovuşturma evresinde görev yapamaz” diyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar