Uluslararası Şeffaflık Derneği tarafından verilen 5. Şeffaflık Ödülleri sahiplerini buldu

Yolsuzluğa karşı mücadeleye dair çalışmaların desteklenmesi, şeffaflık, dürüstlük ve hesap verebilirlik gibi iyi yönetişim ilkelerinin yaygınlaştırılması için Uluslararası Şeffaflık Derneği tarafından verilen 5. Şeffaflık Ödülleri sahiplerini buldu. 

Uluslararsı Şeffaflık Derneği‘nin 2015 yılından bu yana verdiği Şeffaflık Ödülleri‘nin bu yılki töreni Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde yapıldı. Törene Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin de katıldı. Açılış konuşmasını yapan Keskin, “Yolsuzluk sadece bizim ülkemizde değil dünyanın her yerinde öne çıkan bir sorun. Bu kapsamda sadece hükümetin değil, yerel yönetimlerin, kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının da elini taşın altına koyması gerektiğine inanıyorum. Hep birlikte mücadele edilmeli ki sonuç alabilelim. Eğer bu ülkede demokrasiyi yeniden yeşerteceksek, bu yerel yönetimlerle olacak. Bu anlamlı çalışmadan dolayı Şeffaflık Derneği’ne teşekkür ediyorum” dedi.  

Ödül töreninin sunuculuğunu Medyascope haber spikeri Gökçe Çiçek Kösedağı üstlenirken, Uluslararası Şeffaflık Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Oya Özarslan ödüller dağıtılmadan davetlilere bir konuşma yaptı. Özarslan yolsuzluğun insan haklarından yararlanmayı engelleyen temel sorunlardan biri olduğunu söyledi. Yolsuzlukla mücadele etmenin dünyanın her yerinde çok zor olduğunu belirten Özarslan “Yolsuzluk, kaynakların hakça dağıtılmaması nedeniyle insanları bu haksızlığa çağıran bir olgu” dedi.

Kurumsal kategoride Şeffaflık Ödülü, hesap verebilirlik ve denetim alanında geliştirdiği uygulamalar, bağışların kullanımına dair ayrıntılı raporlar ve yürütülen projelerin mali yapısına ilişkin veri ve bilgi paylaşımı ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) oldu. ÇYDD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel “Şeffaf yönetimin ne demek olduğunu hocamız Türkan Saylan’dan öğrendik” diye konuştu. 


Yurttaş/sivil girişim kategorisinde ise Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin bir ihalesine yönelik takip çalışması ve tespitleri ile Gaziantep Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan ödüle layık görüldü. 


Gençlik dalında verilen ödülü, Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin proje çağrısı için hazırladıkları ve birlikte hayata geçirilecek olan “Benim Kentim” başlıklı proje ile şehir planlarının ve imar durumlarının kullanıcı dostu bir yazılım ile görselleştirilerek yurttaşların denetim ve bilgisine sunulmasını hedefleyen çalışmalarıyla Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yüksek Lisans Öğrencisi Övünç Ertunç ve ekip arkadaşları Orçun Gümüş ve Ahmet Bağlan kazandı.


Medya dalında ödülü, yerel yönetim ve merkezi hükümet harcamaları ve kamu ihalelerine dair yazıları ile araştırmacı gazeteci Murat Ağırel alırken, özel sektör kategorisi ödülü Ünsped Gümrük Müşavirliği‘nin oldu.


Ödüllerin dağıtılmasının ardından, 9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü kapsamında The Kleptocrats filminin gösterimi yapıldı. Malezya Varlık Fonu’nun 3,5 milyar dolar zarara uğratılmasının hikayesinin anlatıldığı film Türkiye’de ilk kez 5. Şeffaflık Ödülleri Töreni kapsamında gösterildi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar