İstanbul Valisi Yerlikaya açıkladı: “Adalar’da faytonlara at koşulması üç ay süreyle durduruldu”

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, dün Adalar’da ruam hastalığına yakalanan 81 atın itlaf edilmesiyle ilgili yaptığı açıklamayı sosyal medya hesabından yayınladı. 

Talimatı üzerine Mahalli Çevre Kurulu Alt Komisyonu’nun dün Adalar’da incelemelerde bulunduğunu söyleyen Yerlikaya, İl Mahalli Çevre Kurulu’yla görüşülerek bazı kararlar alındığını duyurdu.

Alınan kararlar ise şöyle:

  • Faytonlara at koşulmasının üç ay süreyle durdurulması ve toplu taşımanın hizmetinin aksamaması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin gerekli tedbir alması.
  • Ruhsatsız yapılmış ve hayvanların sağlıklı beslenmeleri için yeterli olmayan ahırların yıkılması.
  • Adalar ilçesinde acilen karantina ahırı yapılması.
  • Ruam hastalığı sebebiyle tek tırnaklı hayvanların ilçeye giriş çıkışının yasaklanması. 
  • Yapılan testlerde hasta çıkan ve itlaf edilen 81 atın sahiplerine “insan, hayvan ve çevre sağlığını tehlikeye atmaktan” cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulması.
  • Ahırların, faytonların, durakların temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Adalar Belediye Başkanlığı tarafından üç gün ara ile üç ay boyunca periyodik olarak yapılması.
  • Şartları uygun olmayan hayvan barınaklarında, açık alanlarda, ormanlık alanlarda başıboş dolaşan hayvanların sahiplerine idari para cezası uygulanması.
  • Faytonlarda çalışan sürücü, at sahibi ve yakınlarının sağlık taramalarının İl ve İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılması.
  • İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü Anadolu Yakası Milli Emlak Daire Başkanlığı’nca, atların barındığı alanların mülkiyet durumlarının tespiti ve tahliye işlemlerinin yürütülmesi.
  • Hayvanların barındığı yerlerden kaynaklanan katı ve sıvı atıkların depolama koşullarının Atık Yönetimi Yönetmeliği ve Koku Emisyonlarının Kontrolü Yönetmeliği’ne uygun hale getirilmesi için bu yapıların sahiplerine süre verilerek önlem aldırılması.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar