Ahmet Altan’ın “terör örgütü propagandası” ve “cumhurbaşkanına hakaret” suçlarından aldığı 5 yıl 11 aylık ceza onandı

Eski Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan’ın “terör örgütü propagandası” ve “cumhurbaşkanına hakaret” suçlarından aldığı 5 yıl 11 ay hapis cezası, istinaf mahkemesince onandı. Medyascope’a konuşan Altan’ın avukatları, kararı Yargıtay’a taşıyacaklarını söyledi.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi Ahmet Altan’a, yazdığı makalede “silahlı terör örgütünün propagandasını yaptığı” gerekçesiyle 3 yıl, “cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 2 yıl 11 ay olmak üzere toplam 5 yıl 11 ay hapis cezası vermişti.

İstinaf mahkemesi kararı onadı

Kararı istinafa götüren Altan’a İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nden (BAM) kötü haber geldi. Yerel mahkemenin cezasını değerlendiren İstanbul BAM 3. Ceza Dairesi, Altan hakkında verilen hapis cezasını onadı.

BAM kararında, “Mahkemenin kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı, delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu, eylemin doğru olarak nitelendirildiği ve kanunda ön görülen suç tipine uyduğu, cezanın kanuni bağlamda uygulandığı anlaşıldığından istinaf başvurusunda bulunanların ileri sürdüğü nedenler yerinde görülmemiş olmakla istinaf başvurusunun esastan reddine…” denildi.

Yargı Reformu Paketi kapsamında 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun “terör örgütü propagandası” suçunu da düzenleyen 7. maddesinin 2. fıkrasına eklenen “haber verme sınırlarını aşmayan veya eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz” cümlesinin ardından Altan’a verilen ceza tartışma yaratacak gibi görünüyor. Yine Yargı Reformu Paketi’yle “cumhurbaşkanına hakaret” suçu kapsamındaki cezalara istinaf yolu açılmıştı.

Ahmet Altan hakkında daha önce “darbe çağrışımı davası” kapsamında 10 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti. Altan halen Silivri Ceza İnfaz Kurumu’nda hükümlü olarak bulunuyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar