Gelecek Partisi ekonomi programını açıkladı: “Çözüm hukukun üstünlüğü ve özgürlükler ile güveni yeniden tesis etmekte”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Gelecek Partisi ekonomi kurmayları, partinin ekonomi programını anlatmak üzere Şişli’de bulunan Marriott Otel’de basın toplantısı düzenledi. Toplantıda ekonominin düzelmesinin hukukun üstünlüğü ve özgürlüklerin sağlanmasına bağlı olduğu vurgusu yapıldı. Gelecek Partisi’nin kurallı serbest piyasa ekonomisinden yana olduğu belirtildi.

Açıklamayı Gelecek Partisi adına partinin Hazine ve Maliye Politikaları Başkanı Serkan Özcan yaptı. Kurucular Kurulu üyeleri İbrahim Turhan, Kerim Rota ve Mustafa Mente de birer konuşma yaptı.

Serkan Özcan, “Gelecek Partisi olarak ekonomide aşılamayacak hiçbir sorun olduğunu düşünmüyoruz” dedi.

Ekonomi bildirgesinden öne çıkan başlıklar şöyle:

”Türkiye yakın tarihinin en yakıcı iktisadi krizini yaşıyor. Hükümet pembe bir tablo çizmeye çalışıyor olsa da, resmi rakamlar bunu desteklemiyor. Hafriyat – AVM – rezidans üçgeninin rant düzeni kişi başına milli geliri 2007’nin altına getirdi. Büyümeyi taşa toprağa gömen rant anlayışının Türkiye’yi getirdiği nokta budur.”

“Her altı gençten biri işsiz”

“Genç nüfusta işsizlik yüzde 26’ya yükseldi, her altı gencimizden biri çalışmak isteyip iş bulamıyor. Yarınlarımızı şekillendirecek gençlerimiz ‘Ev Genci’ne dönüştürüldü. İşsizlikte böyle acı bir tablo yaşanırken çalışanlarımız da çarpık gelir dağılımının kurbanı olmuş durumda. Asgari ücret yaşam standardı haline dönüştü. Nüfusun en zengin yüzde 10’unun geliri Avro bölgesi ortalaması seviyesindeyken en alt gelir dilimindeki 16 milyon insanımız Bangladeş koşullarında bir yaşam sürmeye çalışıyor.”

“Son üç yılda birikimli enflasyon yüzde 50’nin üzerinde”

“Büyümede, işsizlikte ve gelir dağılımında karşı karşıya olduğumuz bu ürkütücü tabloyu daha vahim hale getiren şey ise hayat pahalılığıdır. Enflasyon, dar gelirlilere karşı işlenebilecek en büyük suçtur. Türkiye’de son üç yılda birikimli enflasyon yüzde 50’nin üzerinde. Gıdada yüzde 58’in üzerinde üç yıllık birikimli bir enflasyon var. Bir yandan büyütemiyoruz, bir yandan iş yaratamıyoruz.”

“Enflasyonla mücadelede sondan 13’üncüyüz”

“Bütün bunlar yetmezmiş gibi dünyanın en yüksek enflasyon yaratan ülkelerinden birisiyiz. Dünya enflasyonla mücadele başarı sıralamasında dünyada sondan 13’üncü ülkeyiz. Hazine bakanının başarı dediği enflasyonda Suriye, Venezüela, İran, Zimbabve gibi ülkelerle aynı kategorideyiz.”

“Ekonomi krizinin temelinde yönetim krizi yatıyor”

“Toplumun bütün kesimleri ekonomide krizi yaşarken bu gerçeği inkar ederek yönetemeyiz. Ekonomi krizinin temelinde bir yönetim krizi vardır. Ekonomide keyfi uygulamalar yapılırsa ekonomiye olan güven kaybolur. Hukukun üstünlüğünün sağlanması gerekir. Mülkiyet hakkının güvence altına alınması gerekir. Yargı bağımsız ve tarafsız olmalıdır. Tam olarak teşhisimiz budur.”

“Çözüm ekonomide güveni yeniden tesis etmekte”

“Çözüm ekonomide güveni yeniden tesis etmekte ,devlet eliyle kartelleşmeyi, zenginleşmeyi engellemekte, piyasa ekonomisinde, bağımsız Merkez Bankası’nda, kamu hizmetine giriş, kalış ve yükselişte kayırmacılığın yaşanmamasındadır.”

Özcan’dan sonra söz alan Mustafa Mente de ihracatta yaşanan sıkıntılara dikkat çekti. Hedeflerin altında bir ihracat artışının olduğunu söyleyen Mente’nin açıklamaları şöyle:

“İthalatın ihracatı karşılama oranı tarihi seviyelerde. Yatırım için, üretim için ihtiyaç duyulan malların ithalatını yapamayan yönetim var. Yurtiçinde bir inovasyon yapılamadığı için iç piyasanın çökmesinden sonra kapasite iç ticarete aktarılıyor. Kârsız ihracat dönemindeyiz. Miktar endeksi artıyor, değer endeksi düşüyor. Kârsız ihracat dönemi var. Fiyat kırarak ihracatçı ayakta kalmaya çalışıyor.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus