Komşularının tehditleri yüzünden evine giremeyen trans birey Ajda Ender ile söyleşi: “Yüzüme kezzap atıp beni öldüreceklerini söylüyorlar, can güvenliğim yok”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Trans birey Ajda Ender 2003 yılından beri İstanbul Şişli’deki evinde yaşıyor. 2005 yılından beri komşularının uyguladığı ayrımcılık artarak devam etti. Komşularının sözlü tacizleri yerini zamanla fiziksel tacize ve şiddete bıraktı. Yedi aydır bu tacizler yüzünden apartman dairesine giremeyen Ender, birlikte yaşadığı kuzeni ve onun çocuğunun da geçen hafta komşuları tarafından taciz edildiğini belirtti

Yaşam hakkının elinden alındığını söyleyen Ender, komşularının dairesini sürekli izlediğini, evine gelen arkadaşlarının da taciz edildiğini anlattı. Tekstil mağazası bulunan Ender, yaşadığı fiziksel ve psikolojik şiddet nedeniyle tasarladığı kıyafetleri sattığı dükkanını kapatmak zorunda kaldı. Ender, ürün deposu olarak kullandığı evine giremediği için çevrimiçi satış da yapamıyor.

Sosyal medyadan yardım çağrısında bulunan Ender’in avukatlığını Eren Keskin üstlendi.

Ender, “Benim, teyzemin ve kuzenimin hayatı tehlikede. Başımıza bir şey gelirse sorumlusu beni tehdit eden insanlardır. Yetkililerden yardım bekliyorum” dedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus