“Eylemler Iraklılar’ın İran-ABD arasındaki bir vekâlet savaşının ülkelerinde gerçekleşmesini istemediğini gösteriyor”- Gizem Bilgin Aytaç ile söyleşi

Irak’ta hükümet karşıtı eylemler devam ediyor. Güvenlik güçleri eylemcilere sert müdahalede bulunurken Divaniye ve Zikar’da resmi tatil ilan edildi.

Başbakan Adil Abdülmehdi’nin istifası sonrasında yeni hükümeti kuracak kişi üzerinde mutabakata varılamamış, önerilen isimler sokağın tepkisiyle karşılaşmıştı. İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Bağdat’ta öldürülmesi sonrası ABD-İran arasındaki gerilimin Irak coğrafyasında sürmesi de Irak’taki yönetim krizini derinleştirdi.

İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Gizem Bilgin Aytaç, ABD-İran gerilimi gölgesinde Irak’taki gelişmeleri değerlendirdi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar