Fransa’da protestolar için önemli gün: Bakanlar kurulu emeklilik yasasını kabul etti

Fransa’da özel emeklilik rejimlerini sonlandıran ve bir puan sistemi öngören yeni emeklilik yasası, 24 Ocak Cuma günü bakanlar kuruluna sunuldu ve kabul edildi. Yasa, mecliste şubat ayında incelenecek ve mayıs ayında oylanacak. 

Fransa’da emeklilik yasası protestoları ve genel grev ise yasanın onaylandığı gün, elli birinci gününe girdi. İçişleri Bakanlığının verdiği sayılara göre, eylemlerin son gününde Fransa genelinde 249 bin, Paris’te ise 31 bin eylemci sokaktaydı.

Gelecek nesillerin emeklilik haklarını koruma mücadelesi

Demiryolu işçilerinin ve sendikaların yoğun katılımı ile gerçekleştirilen eyleme birçok farklı meslekten kişi katıldı. Eylemcilerin çoğu yine gençlerden oluşuyordu. Avukatlar, çiftçiler ve ögretim üyeleri gibi farklı meslekler gruplarından insanları bir araya getiren şey ise gelecek nesillerin emeklilik haklarını koruma mücadelesi. Greve katılan bazı vatandaşlar ise bir süredir maaşlarını alamıyor. Bu kişiler için oluşturulan grev fonu, maaşlarını alamayan eylemcilere destek oluyor. Eylemciler yeni emeklilik sisteminin bireysel sermayeye dayalı ve elitist bir anlayışın ürünü olduğunu savunuyor: “Bu reformun nihai amacı emeklilik sistemimizi sermayeleştirmek, paylaşımcılıktan yana olan eski sistemimizi silmek.”

Yeni emeklilik yasasının temel noktaları neler? 

Fransa’da halihazırda 42 farklı özel emeklilik rejimi bulunuyor. Yeni yasaya göre her meslek için aynı rejim uygulanacak. “Evrensel rejim” adı verilen bu yeni emeklilik sisteminde emekliliğe ayrılma yaşı ve şartları herkes için aynı olacak. Emeklilik yaşı ise hükümet tarafından 62 olarak belirlendi.

Yeni emeklilik yasası puan sistemini de öngörüyor. Her çalışan çalıştığı süre boyunca puan biriktirecek. Bu puanlar, emeklilik yaşından sonra aylık maaş olarak çalışanın hesabına yatacak. Puanlar bir dönüşüm katsayısı ile hesaplanacak. Bu katsayı, çalışma yılları ve ülkenin ortalama yaşam beklentisi endeksli olacak. 

Cem Taylan & Océane Fitamant

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar