Yönetmen Kazım Kızıl: “Emel Anne’yi anlatmak Ali İsmail’i anlatmak gibi”

Kamera: Okan Yücel

Yönetmen Kazım Kızıl’ın son belgeseli “Emel Anne” Mülkiyeliler Birliği’nin ev sahipliğinde Ankaralılarla buluştu.

Belgesel, 2013 yılındaki Gezi olayları sırasında Eskişehir’de polis ve esnaf tarafından dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz’ı konu alıyor. Belgesel gösterimine ve ardından gerçekleştirilen söyleşiye Sayfi Sarısülük de katıldı. Sarısülük’ün oğlu Ethem Sarısülük de Gezi direnişi sırasında Ankara Güvenpark’ta polis kurşunuyla öldürülmüştü.

Seyircilerden gelen bir soru üzerine bu belgeseli çekmenin nasıl bir deneyim olduğunu anlatan Kazım Kızıl, “Emel Anne’yi anlatmak Ali İsmail’i anlatmak, Ali İsmail’i anlatmak ise Emel Anne’yi anlatmak gibi” dedi. Kızıl ayrıca, belgeselin aslında Emel Korkmaz özelinde, evlatlarını kaybetmiş tüm anneleri anlattığını belirtti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar