“MİT Krizi” İddianamesi – Eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş: “FETÖ’nün tamamen temizlenebilmesi için demokratik, laik ve hukukun üstünlüğünün esas alındığı yapının kurumsallaşması gerekir”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

“7 Şubat 2012 MİT Krizi” olayına yönelik başlatılan soruşturma İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tamamlandı. Hazırlanan iddianamede, FETÖ‘nün amacının sadece MİT Müsteşarı Hakan Fidan‘ı ifadeye çağırmak değil, MİT’i PKK ile ilişkili göstermeye çalışarak, seçilmiş hükümeti yıkmak olduğu vurgulandı. 

Aralarında eski polis şefleri Ali Fuat Yılmazer, Erol Demirhan ve Yurt Atayün ile gazeteci Mustafa Gökkılıç’ın da olduğu 34 kişi hakkında yazılan iddianamenin bir numaralı şüphelisi de Fetullah Gülen.

İddianameyi eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat ÖneşMedyascope‘a değerlendirdi. FETÖ’nün devletle girdiği güç mücadelesinin en açık şekilde ortaya çıktığı olayın “MİT Krizi” olduğunu vurgulayan Öneş, “Hukuki sürecin işlemesi olumlu. Doğrudan başbakanı istifaya zorlayacak bir süreç için başlatıldı o soruşturma. Ancak, Türkiye demokratik, laik ve hukukun üstünlüğünün kurumsallaştığı yapıyı sağlayamadığı için FETÖ devletin içine sızdı. O yüzden FETÖ’nün tamamen temizlenebilmesi için demokratik, laik ve hukukun üstünlüğünün esas alındığı yapının kurumsallaşması gerekir” dedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus