21 Şubat Dünya Anadili günü: “Her bireyin kendi anadilini kullanma özgürlüğü var”

Farklı diller veya dilsel çoğulluk çalışan, anadilin önemi konusunda duyarlı sivil toplum aktörlerinin oluşturduğu Dil Hakları İzleme Belgeleme ve Raporlama Ağı’nın (DHİBRA) 40 bileşeni, İstanbul ODTÜ Mezunlar Derneği’nde, 21 Şubat Dünya Anadili Günü için ortak bir basın açıklaması yaptı.

Türkiye’de konuşulan 20 dilde yapılan ortak açıklamada, tüm anadillerin insanlık için maddi ve manevi önemi ve değerleri vurgulanarak, dil hakları ile ilgili her türlü ihlal ve kazanımın yakından izlenmesi gerektiği belirtildi; tüm anadillere saygı duyulup sahip çıkılması çağrısı yapıldı. DHİBRA, yaptığı açıklamada her bireyin kendi anadilini kullanma özgürlüğü olduğunu vurgularken, çoğulculuğun öneminin de altını çizdi. Basın açıklaması, 20 farklı anadilde, “Tüm dünya dillerinin ‘Anadili Günü’ kutlu olsun” cümlesiyle sona erdi.

Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Bilmez, ortak basın açıklamasına katılan kurumların ortaya çıkmış bir metni imzalayarak katkıda bulunmak yerine, bizzat metnin oluşum süreçlerinde yer aldıklarını, açıklamanın farklı dillere çevrilmesini sağlayıp birlikte hareket ettiklerini belirtti. 

DHİBRA, 21 Şubat Dünya Anadili Günü’nde Türkiye’nin farklı dillerinden oluşan şarkıların yer aldığı bir müzik listesi de yayımladı

20 dilde yapılan basın açıklamasının tamamı için tıklayınız.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar