21 Şubat Dünya Anadili günü: “Her bireyin kendi anadilini kullanma özgürlüğü var”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Farklı diller veya dilsel çoğulluk çalışan, anadilin önemi konusunda duyarlı sivil toplum aktörlerinin oluşturduğu Dil Hakları İzleme Belgeleme ve Raporlama Ağı’nın (DHİBRA) 40 bileşeni, İstanbul ODTÜ Mezunlar Derneği’nde, 21 Şubat Dünya Anadili Günü için ortak bir basın açıklaması yaptı.

Türkiye’de konuşulan 20 dilde yapılan ortak açıklamada, tüm anadillerin insanlık için maddi ve manevi önemi ve değerleri vurgulanarak, dil hakları ile ilgili her türlü ihlal ve kazanımın yakından izlenmesi gerektiği belirtildi; tüm anadillere saygı duyulup sahip çıkılması çağrısı yapıldı. DHİBRA, yaptığı açıklamada her bireyin kendi anadilini kullanma özgürlüğü olduğunu vurgularken, çoğulculuğun öneminin de altını çizdi. Basın açıklaması, 20 farklı anadilde, “Tüm dünya dillerinin ‘Anadili Günü’ kutlu olsun” cümlesiyle sona erdi.

Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Bilmez, ortak basın açıklamasına katılan kurumların ortaya çıkmış bir metni imzalayarak katkıda bulunmak yerine, bizzat metnin oluşum süreçlerinde yer aldıklarını, açıklamanın farklı dillere çevrilmesini sağlayıp birlikte hareket ettiklerini belirtti. 

DHİBRA, 21 Şubat Dünya Anadili Günü’nde Türkiye’nin farklı dillerinden oluşan şarkıların yer aldığı bir müzik listesi de yayımladı

20 dilde yapılan basın açıklamasının tamamı için tıklayınız.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus