HDP 4. Olağan Kongre yolunda: “Geleceğe Yürüyoruz”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 4. Olağan Büyük Kongresi, 23 Şubat Pazar günü Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek. Gün boyu sürecek kongrede, eş genel başkanların yanı sıra, Parti Meclisi (PM) üyeleri ile Merkez Disiplin Kurulu ve Uzlaşma Kurulu üyeleri de belirlenecek. HDP’nin örgütlü olduğu il ve ilçelerden kongreye katılımın yoğun olması bekleniyor.

AKP ve MHP davet edilmedi 

HDP 4. Olağan Kongresi’ne TBMM’de grubu bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İYİ Parti’nin yanı sıra, Saadet Partisi ve Ahmet Davutoğlu liderliğindeki Gelecek Partisi‘nin de aralarında olduğu birçok siyasi parti davet edildi. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile Milliyetçi Hareket Partisi’ne (MHP) ise davetiye gönderilmedi.

Yalnızca siyasi partiler değil, çok sayıda sivil toplum kuruluşu, akademisyen ve yazar da kongreye davet edildi. Yurtdışından da katılım beklenen kongrede, Kürtçe ve İngilizce çeviri de yapılacak. 

Sezai Temelli ve Pervin Buldan ile yola devam mı?

HDP kongresinde, eş genel başkanların yanı sıra, 100 asil 50 yedek olmak üzere Parti Meclisi üyeleri, 7 asıl 2 yedek olmak üzere Merkez Disiplin Kurulu üyeleri ve 5 asil 2 yedek olmak üzere Uzlaşma Kurulu üyelerinin kimler olacağı da karara bağlanacak. Mevcut eş genel başkanlar Pervin Buldan ve Sezai Temelli, iki yıl önce gerçekleştirilen kongrede ilk kez bu göreve seçilmişlerdi. 23 Şubat’ta gerçekleştirilecek olağan kongre öncesinde eş başkan adaylarının ve parti organlarında yer alacak yaklaşık 170 ismin belirlenmesi için Mutabakat Komisyonu kuruldu. 

Mutabakat Komisyonu’na adaylık başvurularının yapılması için son gün olarak 15 Şubat belirlenmişti. Aynı gün Medyascope’tan Murat Aksoy’un sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, kongrede bir kez daha aynı görevi yürütmek için aday olup olmayacağı noktasında net bir yorum yapmayı “parti içi demokrasiye zarar verebileceği” gerekçesiyle reddetti.

HDP parti tüzüğünde yer alan “İki dönemden fazla üst üste aday olunamaz” hükmünün, yaklaşık 3 yıldır cezaevinde bulunan Selahattin Demirtaş’ın Parti Meclisi üyeliğine seçilmesi için esnetilmesi bekleniyordu. Ancak perşembe günü Ankara Gündemi programında Batu Bozkürk’ün konuğu olan HDP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Saruhan Oluç, bu hükmün Demirtaş dahil kimse için esnetilmeyeceğini söyledi.  

Ahmet Şık’tan “HDP CHP’lileşiyor” eleştirileri

HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık

Artı Gerçek’ten Rıfat Doğan’a konuşan HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, “HDP’deki parti içi bürokrasi ve bunun yarattığı statükoyla birlikte karşımıza çıkan tablo hantallaşma oluyor. Başka bir deyişle HDP için sorunun adını CHP’lileşme diye koymak yanlış olmaz” dedi. Ankara Gündemi’nde Şık’ın bu eleştirisine de değinen Saruhan Oluç, “Ben bu şekilde dile getirmezdim, biraz sert bir uslup ama zaten partimiz bu kongreye uzun zamandır hazırlanıyor ve amacımız da parti içindeki anlaşmazlıkları gidermek” diye konuştu. Oluç ayrıca, HDP’nin Türkiyelileşme meselesini ve partinin maruz kaldığı medya ambargosunu da değerlendirerek, “Kongremizin ilk meselesi iktidarı değiştirebilecek Demokrasi İttifakı’nın yaratılması olacak” dedi.

Pervin Buldan: “Kimin eli kimin cebinde belli değil”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, T24’ten Şirin Payzın’a verdiği röportajda “Gezi tüm Türkiye halklarına umut vermişti. Osman Kavala ne kadar suçluysa tüm Türkiye halkları o kadar suçlu. Devlet içinde Türkiye’nin geleceğine dair kararlar veren bir mekanizma var. Kimin eli kimin cebinde belli değil. Osman Kavala’ya yapılan hukuken, siyasi, ahlaki ve vicdanen kabul edilemez” diye konuştu.

Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) siyasi ayağının ortaya çıkarılmasına ilişkin “15 Temmuz darbesinin siyasi ayağını ortaya çıkarıp yargılamadınız. Kendinizi aklayıp suçu Osman Kavala’ya atamazsınız” diyen Buldan, CHP’yi ve Kemal Kılıçdaroğlu’nu da sorumluluk almaya davet etti. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus