Yapay zekâ insan hakları ihlallerinin önünü açıyor mu?

Bilgi Üniversitesi’nden emekli akademisyen Chris Stephenson ve stajyer avukat Celal Duruhan Aydınlı’nın katılımıyla Kadıköy 26A Atölye’de Arkhe Yapay Zekâ Günü düzenlendi.

Yapay zekânın tarihçesini eleştirel bir yaklaşımla ele alan Stephenson, “Bazı uygulamaları, insan hakları ihlalleri açısından tehlikeli buluyorum. Örneğin; İngiltere’de sokaklarda yüz tarama kameralarıyla, yoldan geçen insanların yüzlerini tarıyorlar. Polisler, aranıldığı düşünülen insanları yakalıyorlar. Tabii ki yakalanan insanların çoğu siyah insanlar. Burada bilgisayar otomatik bir ırkçılık yapıyor” dedi.

Yapay zekâya yasal olan/olmayan şeylerin öğretilmesi gerektiğini belirten Aydınlı da, “Yapay zekâ bir çocuktan farklı değil, ona ne veriyorsak o da onu yorumlayıp bir sonuç çıkartıyor” diye konuştu.

Kamera: Ozan Gül

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar