Hakimler ve Savcılar Kurulu, koronavirüs önlemleri gerekçesi ile kadınları korumayı “askıya aldı”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Adalet Bakanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle, acil işler dışındaki her işin ve duruşmaların ertelenmesi için çeşitli açıklamalar yaptıktan sonra, bir torba yasayla topu Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) atmıştı. Bugün toplanan HSK, ülke çapında salgın riskine karşı alınan tedbirler kapsamında yargılama faaliyetlerine ilişkin birtakım kararlar aldı. Bu kararlardan biri de şu: 

“6284 Sayılı Kanun kapsamında verilen tedbir kararlarının yükümlülerin koronavirüs kapsamında sağlığını tehdit etmeyecek şekilde değerlendirilmesi gerektiği…” 

“6284’ün uygulanması sağlığı tehdit etmeyecek şekilde değerlendirilecek”

HSK Genel Kurulu’nun 30.03.2020 tarihli 10 nolu kararında “6284 Sayılı Kanun kapsamında verilen tedbir kararlarının yükümlülerin korona virüs kapsamında sağlığını tehdit etmeyecek şekilde değerlendirilmesi gerektiğine” karar verildi.

Kadın örgütlerinin korona salgını sürecinde artan ev içi şiddete dikkat çekiği bir dönemde gelen karar, mahkemelerin evden uzaklaştırma tedbirini uygulamamasına veya tedbirlerin ihlali durumunda zorlama hapsi verilmemesine, böylece tedbirlerin etkinliğinin azaltılmasına neden olacağı yorumlarını da beraberinde getirdi. Kadın örgütleri karara sosyal medya üzerinde tepki gösterdi.

Salgın başladığından beri 12 kadın evinde öldürüldü

Salgın nedeniyle yaşanan izolasyon sürecinde, ilk tanının konulduğu 11 Mart’tan bu yana 12’si evinde olmak üzere 18 kadının öldürüldüğü kadın örgütleri tarafından açıklandı. Buna rağmen verilen karar, mahkemelerin şiddet uygulayan erkekler için evden uzaklaştırma kararları vermesini engelleyeceği yorumlarına yol açtı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus