Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan Fidan Ataselim ile söyleşi: “Bizleri katillerimizle aynı evde yaşamak zorunda bırakıyorlar”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) 30 Mart’ta açıkladığı “6284 Sayılı Kanun kapsamında verilen tedbir kararlarının yükümlülerin koronavirüs kapsamında sağlığını tehdit etmeyecek şekilde değerlendirilmesi gerektiğine…” kararına, şiddete uğrayan pek çok kadın ve kadın örgütleri tepki gösterdi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, bu kararın doğuracağı olası sonuçları Medyascope’a değerlendirdi. 

HSK Genel Kurulu kararının kadınları korunmasız bıraktığını dile getiren Ataselim, “Şiddete uğrayan kadınlar faillerini şikayet etmekte tereddüte düşüyorlar. Ya hemen salınırsa, aynı evde yaşamak zorunda kalırsak kaygısı içindeler. Bu haklı bir kaygı” dedi. Bu karardan sonra mahkemelerin evden uzaklaştırma kararı vermesinin güçleşeceğini dile getiren Ataselim, “Kadınlar için en tehlikeli yer, evleri. Bizleri katillerimizle aynı evde yaşamak zorunda bırakıyorlar” diye konuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus